1394-10-09 17:17:06 اخبارپرینت
حدادعادل در نشست خبری:
از هیچ رد صلاحیتی استقبال نمی کنیم

سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان با بیان اینکه مجلس آینده باید مجلسی مردمی و نیرومند باشد، گفت: این را همگان باید بدانند که مجلس‌های دولت ساخته نه به سود کشور است و نه به سود دولت خواهد بود.

غلامعلی حدادعادل، سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان در اولین نشست خبری با تبریک ولادت پیامبر(ص) و امام صادق(ع)، گفت: باید توجه کنیم که هنوز تبلیغات رسمی انتخاباتی آغاز نشده است و ما تا تبلیغات انتخاباتی فاصله داریم. بنابراین در این مصاحبه قصد تبلیغ نامزد خاصی وجود ندارد و گفتگوی ما مربوط به فعالیت‌های عمومی انتخابات می شود که بخشی از آن را اصولگرایان بر عهده دارند.

سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان گفت: آنچه در اولین نشست خبری گفتنی است، امیدواری به برگزاری یک انتخابات سالم، باشکوه و حضور آگاهانه مردم است و همچنین ابراز امیدواری درباره نتیجه انتخابات است که دو مجلس خبرگان و شورای اسلامی با توان بیشتری در خدمت مردم و انقلاب باشند.

حداد عادل گفت: غرض از دعوت امروز برای برگزاری یک نشست خبری، اعلام تشکیل ائتلاف اصولگرایان است. ما اصولگرایی را وفاداری به اصول امام (ره) و انقلاب اسلامی می‌دانیم و مراد ما از اصول، اصولی است که امام (ره) و رهبری برای ادامه راه انقلاب بیان کردند و اصولگرایی تعبیری است در عالم سیاست مطابق با آنچه امام (ره) و رهبری مطرح کردند.

او با بیان اینکه ما تقارن این نشست خبری را با سالروز بزرگداشت حماسه ۹ دی به فال نیک می‌گیریم، تاکید کرد: ما یادمان است که سال ۸۸ مردم در روز ۹ دی برای دفاع از ارزش‌ها و اعتقادات، به میدان آمدند.

سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان ادامه داد: ما اصولگرایی را یک حرکت سیاسی برای دفاع از ارزش‌های مردم در روز ۹ دی می‌دانیم و در حالت کلی، پیام حماسه ۹ دی، نه گفتن به فتنه بود.

حداد عادل با اشاره به تشکیل شورای ائتلاف اصولگرایان، گفت: در ائتلاف اصولگرایان هم تشکل‌ها و هم شخصیت‌های فعال سیاسی و هم روحانیون که همواره اصولگرایان در ارتباط با آنها تاکید داشتند، حضور دارند. از ماه‌ها پیش عده‌ای از نمایندگان تشکل‌ها و فعالان سیاسی از حضرات آیات یزدی، موحدی کرمانی و مصباح درخواست کرده بودند که اصولگرایان را در مسیر وحدت حمایت کنند.

حداد عادل در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه لیست تهران و همچنین لیست شهرستان‌ها تا چه اندازه تشکیل شده است؟ گفت: با توجه به اینکه هنوز صلاحیت ثبت‌نام‌کنندگان توسط شورای نگهبان اعلام نشده است، صحبت کردن در مورد فهرست انتخاباتی زود است و ما هم در حال حاضر به فهرست انتخاباتی نهایی نرسیده‌ایم؛ البته رایزنی‌های لازم انجام شده است.

وی افزود: در مراحل فعلی بیشتر از رایزنی در مورد تهیه لیست نهایی، سیاست‌های کلی حاکم بر لیست تهران و نامزدهای اصولگرایی در کل کشور مطرح است؛ یعنی ما سعی داریم که ترکیب مجلس آینده، ترکیبی باشد که کارآمدی لازم را داشته باشد و باید دقت شود که از تخصص‌های اقتصادی، مدیریتی و آشنا به دستگاه اجرایی در مجلس حضور داشته باشند.

سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان تاکید کرد: ما سعی داریم از همه قشرهای مختلف جامعه در فهرست اصولگرایان چه در تهران و چه در کل کشور حضور داشته باشند؛ بنابراین ما فعلاً سیاست‌‌های کلی در نظرمان است البته در تعیین فهرست نهایی ممکن است در فرصت باقی‌مانده یک جابجایی‌هایی در حوزه‌های انتخابیه صورت بگیرد که یک امر طبیعی در مسئله انتخابات است.

حداد عادل در ادامه در خصوص احتمال سرلیستی اش گفت: در مورد اصل فهرست هم صحبت نشده چه برسد به سرلیست.

وی با تاکید بر لزوم شمول و جامعیت ائتلاف اصولگرایان به رغم اختلاف سلیقه ها، گفت: اصولگرایان با تجربه دوازده ساله ای که تحت این عنوان در فضای سیاسی داشته اند و با مرور بر پیروزی ها و شکست های گذشته که طبیعت کار سیاسی است، به این نتیجه رسیده اند که در انتخابات مجلس دهم اختلاف سلیقه ها را حاکم نکنند و بر هویت سازمانی خود اصرار نورزند.

وی تصریح کرد: در ائتلاف اصولگرایان، نمایندگان تشکل ها، هویت جدا از دیگران را پشت در شورا گذاشته و در جلسات شورا به عنوان یک اصولگرا حضور می یابند.

حداد عادل، فتنه و انحراف را دو خط قرمز مهم اصولگرایان خواند و گفت: از وزرای دولت قبل و پایداری ها نیز به عنوان نامزد در ائتلاف حضور دارند.

از هیچ رد صلاحیتی استقبال نمی کنیم

سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه با توجه به انتقادات احمد توکلی از اظهارات آیت الله جنتی و هشداری که شما از تشکیل مجلس ششم دادید، آیا از رد صلاحیت اصلاح طلبان توسط شورای نگهبان استقبال می کنید یا خیر؟ تصریح کرد: به طور کلی ما از هیچ رد صلاحیتی استقبال نمی کنیم و در انتخابات رد صلاحیت را اصل قرار ندادیم.

وی ادامه داد: قانون انتخابات اجازه ثبت نام به هر کسی را می دهد و قبول دارید ممکن است کسانی شرکت کنند که به دلایلی صلاحیت نداشته باشند. بنابراین با توجه به قانون انتخابات رد صلاحیت یک امر طبیعی است و نکته ای که آقای توکلی گفته اند از سر دلسوزی و شورای نگهبان را به انصاف دعوت کرده است.

حدادعادل گفت: شورای نگهبان هم قاعدتا همین روش را خواهد داشت و در چارچوب قانون، کار خود را انجام می دهد زیرا قانون اسکلت ساختمان کار سیاسی و دستور زبان مفاهمه سیاسی است. قانون همواره باید محترم شمرده شود. در فتنه ۸۸ هم رهبر معظم انقلاب از آغاز تا پایان همواره همگان را به تبعیت از قانون فرامی خواندند.

سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه حسین فدایی، دبیرکل جمعیت ایثارگران نامه ای به هاشمی رفسنجانی داده است و وی را با آیت‌الله منتظری و سرنوشت او مقایسه کرده، آیا شما با این نوع برخورد با رقیب موافق هستید یا خیر؟ اظهار کرد: آقای هاشمی یک نظراتی دارند و دیدگاه های خود را هم اظهار می کنند و وقتی هم کسی اظهارنظر می کند باید انتظار داشته باشد که دیگری هم نظر خودش را بدهد و نقد کند.

وی افزود: من نامه آقای فدایی به هاشمی رفسنجانی را نقد یک اظهارنظر در عالم سیاست می دانم و اگر این نقدها محترمانه و منطقی باشد، کشور از آنها آسیب نمی بیند.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس نهم در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه علت نیامدن لاریجانی در شورای ائتلاف اصولگرایان چیست و در نهایت مسیر شورای ائتلاف به سمت جبهه پایداری خواهد بود یا لاریجانی؟ توضیح داد: رئیس قوه به اعتبار جایگاه، مسئولیت و اشتغالاتی که دارد، معمولا در این نوع فعالیت ها شخصا حضور پیدا نمی کند.

حدادعادل گفت: وقتی من رئیس مجلس هفتم بودم در آن ائتلاف ۶+۵ که برای انتخابات مجلس هشتم تشکیل شده بود، حضور پیدا نکردم و نماینده هم نداشتم، اما این مساله به معنای اختلاف و تضاد نیست. ما از روز اولی که از شخصیت های اصولگرا برای حضور در شورای ائتلاف دعوت کردیم، شرط نگذاشتیم که حتما باید خودشان شرکت کنند و نماینده هم نفرستند.

وی اضافه کرد: در مجلس هفتم به هشتم و مجلس هشتم به نهم که ما شورای اصولگرایان داشتیم بعضی شخصیت ها بودند که نماینده‌شان شرکت می کرد و در دوره فعلی هم به همین صورت عمل می شود.

سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان تصریح کرد: ما از آقایان قالیباف، ولایتی، رضایی و لاریجانی برای حضور در شورای ائتلاف دعوت کردیم که آنها بعضا به دلایل گرفتاری و یا ملاحظات دیگر خودشان شرکت نکردند و فردی را به عنوان نماینده خود به جلسات شورا فرستادند و یا اینکه نماینده ای از یک تشکل همسو با خود برای این جلسات تعیین کردند.

جستجو
پیوند ها

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی رياست جمهوري اسلامي ايران