1394-11-02 17:33:17 نگاهپرینت
تقویت اقتصاد ملی مهم‌ترین ضرورت پسابرجام

محمد سالاری*

سرانجام پس از ماه‌ها تلاش دیپلماتیك، توافق هسته‌ای به ثمر رسید و با اجرایی شدن برجام، شبح تحریم‌ها از كشور دور شد.

رفع تحریم‌ها بی‌شك نقطه عطفی در تاریخ اقتصادی كشور خواهد بود و گشایش‌های بزرگی برای ملت و كشور به همراه خواهد داشت. با اجرایی شدن برجام، مزیت‌های زیادی نصیب كشور خواهد شد و از جمله منابع ارزی كشور افزایش خواهد یافت و با كاهش هزینه مبادلات خارجی، امكان استفاده از خدمات نظام بانكی بین‌المللی، بهره‌مندی از منابع مالی خارجی، جذب سرمایه‌گذاری مستقیم، دسترسی به فناوری‌های نوین و توسعه صادرات غیر‌نفتی فراهم خواهد شد.

اكنون كه پنجره‌های جدیدی برای گسترش تعاملات سیاسی و اقتصادی با دنیا گشوده شده باید با آمادگی لازم از فرصت ایجاد شده برای جهش اقتصادی بهره بگیریم و در راستای بهبود وضعیت مردم و ایجاد اشتغال برای جوانان گام‌برداریم. با آغاز دوران جدید پساتحریم، مسوولیت دولت و دیگر دستگاه‌ها نیز دو چندان شده است. از یك سو چالش‌های زیادی در مسیر بهبود وضعیت اقتصادی مردم وجود دارد كه برای رفع آن هماهنگی میان قوا و همراهی مردم ضرورت دارد و از سوی دیگر، با توجه به شرایط بازار كار و نیاز جوانان به اشتغال، دستیابی به رشد اقتصادی چشمگیر ضرورت مهمی برای كشور محسوب می‌شود.

به همین منظور آزادشدن منابع ارزی پس از برداشته شدن تحریم‌ها این امكان را فراهم می‌كند تا دولت بتواند از این سرمایه‌ها در جهت جذب منابع خارجی و در نهایت رونق و آبادانی كشور استفاده كند. ضرورت توجه به اقتصاد غیرنفتی در دوران پساتحریم یك اصل انكارناپذیر در شالوده‌بندی اقتصاد مقاومتی است. همچنین، توسعه صادرات غیر‌نفتی در راستای پیشبرد اهداف اقتصادی از اولویت‌های اساسی است كه باید عنوان یكی از خطوط اصلی در دوران پس از تحریم مورد توجه جدی قرار بگیرد.

ضرورت بها دادن به این امر مهم از آنجا ناشی می‌شود كه متاسفانه با توطئه برخی كشورهای عرب منطقه، قیمت نفت دستخوش نوسانات غیرعادی بوده و در صورت اتكای اقتصاد كشور به درآمدهای نفتی تصمیمات نسنجیده این كشورها تاثیر مستقیمی بر روی اقتصاد كشور می‌گذارد. در گذشته، اتكا به درآمد نفت موجب شده بود كه با افزایش قیمت این محصول، دولت‌ها هزینه‌ها را افزایش داده و تعهدات پایداری را ایجاد كنند كه در این حالت مدیریت اقتصاد ملی از طریق توزیع منابعی كه عامل انسانی نقشی در آن نداشته صورت می‌گرفت.

این در حالی است كه در اقتصاد غیر‌نفتی كه بیشتر كشورهای توسعه یافته آن را تجربه می‌‌كنند كالايي فروخته مي‌شود كه عامل انساني آن را خلق كرده و منابع طبيعی خدادادی مثل نفت و گاز تنها به عنوان منبع مكمل در اقتصاد كشور نقش ایفا می‌كنند. در چنین حالتی اقتصاد ملی نه بر اساس رانت‌های نفتی بلكه بر پایه مزیت‌های اقتصادی در فضای رقابت بین‌المللی به رشد پایدار خواهد رسید. ارزیابی كارشناسان از وضعیت آینده بازار نفت نشان می‌دهد كه در سال‌های آینده افزایش قیمت نفت محتمل نیست، بنابراین، با اجرای برجام و رفع تحریم‌ها فرصت‌هایی برای بهره‌گیری از بازارهای جهانی فراهم شده كه باید با درایت از این فرصت برای پیشرفت و رفاه كشور و مردم بهره برد. نباید از یاد برد كه پسا‌برجام و دوران حذف تحریم‌ها فقط یك فضا و یك شرایط نوین است كه باید از این فضا به نفع رشد، توسعه و پیشرفت كشور، رفاه مردم و ثبات وامنیت منطقه استفاده كرد. این امكان‌پذیر نیست مگر اینكه مردم و مسوولان همه با هم باشند و با پرهیز از تفرقه و گام نهادن در مسیر همدلی، در راستای تقویت امنیت ملی و اعتلای ایران اسلامی كوشا باشند.

*عضو کمیسیون معماتری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران

جستجو
پیوند ها

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی رياست جمهوري اسلامي ايران