1394-11-24 16:19:39 اخبارپرینت
سفیر ایران در آنکارا: روحانی در ماههای آینده به ترکیه سفر می کند

علیرضا بیکدلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا گفت: دکتر روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در ماههای آتی برای شرکت در سومین اجلاس شورای عالی همکاریهای راهبردی ایران و ترکیه به آنکارا سفر خواهد کرد.
 
به گزارش ایرنا ؛ بیکدلی در پایان دوران ماموریت خود در نشستی در آنکارا با اصحاب رسانه ای ترکیه این مطلب را عنوان کرد.
بیکدلی در این نشست با تاکید بر نقش تعیین کننده رسانه ها در روابط بین دو کشور گفت: روابط بین دو کشور در هر وضعیتی باشد رسانه ها در تعیین این وضعیت نقش تعیین کننده ای دارند و به دلیل اینکه روابط ایران و ترکیه در حال حاضر در جایگاهی خوب قرار دارد، رسانه ها نیز در این زمینه نقش مثبتی ایفا کرده اند.
وی با تاکید بر اینکه، توجه رسانه های دو کشور به مناسبات طرفین نشانگر اهمیت روابط است، گفت: روابط ایران و ترکیه در حوزه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و امنیتی گسترده است .
سفیر ایران در آنکارا با اشاره به اینکه روابط دوستانه ایران و ترکیه این اطمینان را می دهد که روابط در مسیر مثبت بوده و این مسیر ادامه خواهد داشت، گفت: در هر زمان مسایل و معضلات جدیدی شاید در پیش روی روابط دو کشور قرار بگیرد ولی ما باید اطمینان داشته باشیم که مکانیزمهای لازم را برای حل این مسایل در اختیار داریم.
بیکدلی با اشاره به اینکه اهداف بزرگی در پیش روی روابط دو کشور است، گفت:
بدون همکاری ایران و ترکیه توسعه در دو طرف میسر نخواهد بود و به صراحت می گویم، در کنار هم بودن و نزدیکی دو کشور موجب قدرتمندی و ثروتمندی دو طرف می شود 
سفیر ایران در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران ترک در زمینه تلاش ترکیه برای بهبود روابط با اسراییل و نزدیکی ترکیه- عربستان و دیدگاه ایران در این زمینه گفت: ما اعتقاد داریم که کشورهای اسلامی نباید با رژیم صهیونیستی ارتباط داشته باشند.
بیکدلی در مورد رابطه ترکیه با کشورهای اسلامی و عربستان گفت: ما نگرانی از این بابت نداریم و حتی آنها را نیز به این رابطه تشویق می کنیم. مشکلات ایران و عربستان باید حل شود. تلاش ما رفع بحران از منطقه است. ما در روابط خود با یکدیگر نباید علیه کشور ثالثی از جهان اسلام موضع گیری بکنیم، بالعکس باید تلاش ما حرکت بر مبنای دیدگاه متکی بر وحدت جهان اسلام باشد.
وی افزود: ایران و ترکیه دو کشور مدنی و متکی به آرای مردم هستند و این ویژگی ما را از دیگرکشورها که این ویژگی را ندارند متمایز می کند و ما اجازه نخواهیم داد، کشورهایی که ویژگیهای ما در اتکا به آرای مردم و خواست ملتهایمان را ندارند در روابط ایران و ترکیه تاثیر گذارند.
 

جستجو
پیوند ها

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی رياست جمهوري اسلامي ايران