1394-12-03 10:30:56 نگاهپرینت
انتخابات در ایران نماد بارز دموکراسی و مردمسالاری

*محمد سالاری

در حالی که تنها چند روز  تا برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری زمان باقی است، فضای سیاسی و اجتماعی ایران رنگ و بوی انتخاباتی به خود گرفته است. در این میان مسئولان با تاکید بر حضور گسترده مردم در انتخابات، بر لزوم پایبندی به قانون و فراهم سازی زمینه برای رقابت سالم در این مشارکت سیاسی تاکید می کنند.

شرکت در انتخابات، یکی از عرصه های مهم مشارکت سیاسی مردم در جوامع به شمار می رود. این امر از یک طرف پایه های اجتماعی قدرت سیاسی را نشان می دهد و از طرف دیگر ملاک خوبی برای ارزیابی توزیع قدرت در جامعه است.

برگزاری متناوب و منظم انتخابات در هر دوره یکی از نشانه های بارز مشارکت سیاسی و مردم سالاری است بدین معنا که رای دهندگان به صورت منظم و ادواری برای انتخاب نمایندگان سیاسی یا شهری خود در انتخابات شرکت می کنند و آراء آنها سبب می شود تا افراد برگزیده برای مدت مشخصی، قدرت را در اختیار داشته باشند. در نظام های مردم سالار، انتخابات فرصتی است برای مردم که نظر خود را نسبت به شیوه حکومت و مدیریت ابراز کنند ,و چرخش نخبگان را متبلور سازند.

نگاهی به تاریخ تاسیس نظام جمهوری اسلامی نشان می دهد شکل ها و شیوه های اعمال مردم سالاری از همان آغاز در ادبیات انقلاب اسلامی موجود بوده است. ایران در 37 سال گذشته شاهد 37 انتخابات بوده و به طور متوسط هر سال یک انتخابات در ایران برگزار شده است  که این موضوع بیانگر نهادینه بودن  دموکراسی در کشور و بی بدیل بودن آن در میان کشورهای منطقه است

اهمیت انتخابات هفت اسفند نیز در همین نکته نهفته است. از یک سو حضور دقیق و هدفمند مردم نشانه بارزی از تحقق مردمسالاری دینی است و از سوی دیگر با جابجایی نخبگان امکان پیشبرد اهداف نظام در مسیری درست فراهم می شود.

در کنار این موارد،  مهمترین کارکرد انتخابات در نظام مردم سالار ایران ، قاعده مند کردن انتقال نرم و تعامل آمیز قدرت پارلمانی از گروهی به گروه دیگر است چرا که کسب قدرت به وسیله انتخابات علاوه بر دارا بودن مشروعیت لازم از طرف مردم، نمادی از ایمان راسخ  رای دهندگان به نظام و اهداف انقلاب تلقی می شود.

همچنین وجود عنصر همدلی و همزبانی، در برگزاری انتخابات همراه با مشارکت گسترده مردم و همه جناح های سیاسی، شور سیاسی و حماسه ملی غرور آفرینی را رقم می زند و عزت و ابهت ایران اسلامی را یک بار دیگر نزد جهانیان متبلور می کند. حضور گسترده مردم در پای صندوق های رای هر بار توطئه بدخواهان و دشمنان را ناکام گذاشته و بر مردمی بودن نظام جمهوری اسلامی صحه گذارده است.

در آستانه انتخابات هفت اسفند، تاکید همه جناح ها و جریان های رسمی و قانونی کشور این است که هیچ کس نباید با صندوق رأی قهر کند و همه مردم  باید پای صندوق آرا حاضر شوند. همانطور که رهبری معظم دعوت کردند، فرضاً اگر کسی به نظام و حکومت هم نقدی دارد، نباید با صندوق آرا قهر کند. این صندوق حق الناس است و همه ما باید به این صندوق احترام بگذاریم، چرا که سرمایه اجتماعی ملت در پای صندوق رای رقم خواهد خورد.

اینک و در شرایط پسا برجام، مردم بیش از هر زمان دیگر به رونق اقتصاد و بهبود فضای کسب و کار در سایه تعامل با جهان و جذب سرمایه گذاری های خارجی امیدوارند. جذب سرمایه های داخلی و استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور هم نکته ای است که نباید در برنامه ریزی ها از آن غفلت کرد. در چنین شرایطی شرکت در انتخابات و توجه داشتن به شکل گیری یک مجلس همراه با گفتمان اعتدال که زمینه ساز فرصت های جدید برای تأمین منافع ملی باشد، نه تنها لازم بلکه ضروری و حتی سرنوشت ساز به نظر می رسد.

*عضو سبزواری کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران

 

جستجو
پیوند ها

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی رياست جمهوري اسلامي ايران