1395-01-25 20:02:29 اخبارپرینت
تلاش مخرب عربستان بر ضد ایران در اجلاس استانبول / تهران هشدار داد

هیات جمهوری اسلامی ایران با تلاشهای مخرب عربستان سعودی در نشست وزرای خارجه كشورهای اسلامی در استانبول به طور قاطع مخالفت كرده و نسبت به عواقب این رویكرد هشدار داده است.
 
به گزارش ایرنا، گفته می شود در نشست وزرای خارجه كشورهای عضو سازمان همكاری اسلامی در استانبول (سه شنبه 24 فروردین)، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در واكنش به طرح چهار بند ضد ایرانی و یك بند علیه حزب الله لبنان در پیش نویس اعلامیه اجلاس سران كشورهای اسلامی ( پنج شنبه و جمعه 26 و 27 فروردین) كه از سوی عربستان سعودی و با حمایت برخی از هم پیمانانش ارایه شده بود، این اقدام را برخلاف روح همبستگی اسلامی و در راستای منافع رژیم صهیونیستی دانسته و نسبت به عواقب این رویكرد مخرب هشدار داده است.
ظریف با اشاره به تجربه سوء استفاده ابزاری از سازمان همكاری اسلامی در دوران جنگ تحمیلی صدام علیه ایران اظهار داشته است: در آن مقطع آقای طارق عزیز وزیر خارجه وقت عراق، بندهایی ضد ایرانی را با حمایت تعداد معدودی از كشورهای منطقه به تصویب می رساند اما ما اعتنایی به این رویكردهای ضد ایرانی نمی كردیم. باید از گذشته درس عبرت گرفت، ببینید الان طارق عزیز كجاست؟
وزیر خارجه تاكید كرده است كه چرا برخی كشورهای عضو سازمان همان سیاستهای شكست خورده را تجربه می كنند.
ظریف درباره محكوم كردن حزب الله لبنان نیز اظهار داشت، این اقدام تنها باعث خشنودی رژیم صهیونیستی و تشویق آن می شود.
ظریف در سخنرانی خود در این نشست ضمن تاكید بر اینكه اجلاس سران باید بدنبال تقویت وحدت اسلامی باشد اعلام كرد، مشكلات و اختلافات میان كشورها باید از طریق گفت و گوهای دوجانبه حل شود نه اینكه مسایل دوجانبه را به نشست های چند جانبه كشاند.
وی ضمن اشاره به بهانه جویی های عربستان سعودی جهت سوء استفاده از حادثه حمله به سفارت و كنسولگری این كشور در ایران به دنبال اقدام تحریك آمیز سعودی ها، به محكومیت این حملات توسط ایران و برخورد جدی با مرتكبین این حادثه اشاره و تاكید كرد علیرغم اقدامات مخرب برخی كشورهای عضو سازمان علیه ایران، ما همواره بهبودی روابط با كشورهای همسایه و اسلامی را با اولویت دنبال كرده ایم. این درحالی است كه برخی از این كشورها از صدام حسین در جریان جنگ علیه ایران حمایت كرده و در جنایات صدام علیه مردم ایران شریك بودند.
مطابق اخبار موجود ، هیات عربستان در اجلاس با همراهی تعدادی از كشورها مانع از باز شدن بحث در خصوص این بندهای اعلامیه سازمان شده اند.
لازم به ذكر است پیش نویس سند فوق الذكر در جریان نشست كارشناسان ارشد كشورهای عضو در اسفند ماه سال گذشته در جده تدوین شده و هیات رسمی كشورمان به دلیل عدم اعطای روادید از سوی دولت عربستان امكان حضور و مشاركت در این نشست را پیدا نكرده بود.
تصویب بندهای ضد ایرانی و ضد حزب الله لبنان نشان دهنده سوء استفاده ابزاری عربستان و برخی كشورهای همسو از سازمان همكاری اسلامی برای اهداف سیاسی مخرب خود می باشد كه تنها باعث تضعیف جایگاه سازمان در عرصه بین المللی و از میان رفتن اعتبار آن نزد افكار عمومی در جهان اسلام و ایجاد و گسترش تفرقه میان كشورهای اسلامی می شود.

جستجو
پیوند ها

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی رياست جمهوري اسلامي ايران