1395-01-27 16:24:13 گزارشپرینت
تكمیل نقشه راه در روابط ایران و اروپا

 
در حالی كه مقام های ارشد ایران و برخی كشورهای اروپایی پیشاپیش به تفاهم هایی جامع در زمینه همكاری های صنعتی و انتقال فناوری به ایران دست یافته اند، سفر فدریكا موگرینی و هیات همراه او به كشورمان، تنظیم ساز و كاری كلی در روابط ایران و اروپا را امكان پذیر خواهد كرد.
 
'فدریكا موگرینی' مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز شنبه وارد تهران خواهد شد تا در سفری یك روزه، زمینه های گسترش روابط ایران و این اتحادیه را بررسی كند. مسیری كه رهبران اروپایی پیش از موگرینی آن را آغاز كردند و زمینه ساز دستیابی به اهداف مشترك در روابط متقابل شدند.
برخی آمد و شدها در روابط خارجی با اروپا، در واقع، تشریفات سیاسی برای ترغیب همكاری های اقتصادی است. حضور 'الكسی چیپراس' نخست وزیر یونان در هفتم فوریه (18 بهمن) در ایران، از این دست آمد و شدها به شمار می رود. در این سفر و پس از مذاكرات مشترك دو جانبه، اسناد نقشه راه توسعه همكاری ها، یادداشت تفاهم همكاری سیاسی و یادداشت توسعه لغو روادید سیاسی به امضا مقام های دو طرف رسید.
یكی از سیاست هایی كه ایران در روابط با كشورهای صنعتی دنبال می كند، توسعه روابط به صورت موازی است؛ به طوری كه مثلا تفاهم نامه های توسعه راه آهن با ایتالیا، سوئیس و فرانسه امضا شده و بر اساس خبرهای رسانه ها، احتمالا با كشور ژاپن نیز تفاهم های مشابهی صورت خواهد گرفت. این 'تفاهم های موازی' در نهایت، دست كشورمان را در انتخاب بهترین پیشنهادها با بالاترین كیفیت باز خواهد گذاشت.
قرار است شماری از مقام های ارشد اتحادیه اروپا 'موگرینی' را در سفر به تهران همراهی كنند. این مقام ها شامل 'الیزابتا بیِن بوفسكا' مسئول بازار داخلی، صنایع و كارآفرینی،«ویولتا بالك» كمیسیونر بخش حمل و نقل، 'میگل آریاس كانیِته' مسئول انرژی و اقدامات آب و هوایی، 'كارلوس موئِدِس' مسئول دانش، پژوهش و نوآوری، 'تیبور ناوراكیچ' مسئول آموزش، فرهنگ، ورزش و جوانان، 'كریستوس استیلیانیدس' مسئول كمك های بشردوستانه و مدیریت بحران، و 'كارمنو وِلا' مسئول محیط زیست، دریانوردی و ماهیگیری است.
هریك از این مسئولان اروپایی قرار است در حوزه كاری خود با طرف های ایرانی گفت و گو كند، اما به طور كلی، 'گسترش تدریجی همكاری ها با ایران' در كانون رایزنی ها خواهد بود.
طبعا در سفر یك روزه مسئولان اروپایی نمی توان عقد قراردادهای بازرگانی عمده، مانند آنچه ایران با ایتالیا و فرانسه امضا كرده است را انتظار داشت؛ اما نوعی 'ساز و كار' و 'نقشه راه' برای گسترش روابط میان ایران و كشورهای اروپایی به طور كلی تنظیم خواهد شد و كشورهای كوچكتر اروپایی نیز راهكار و زمینه های داد و ستد با كشورمان را خواهند شناخت.
مقام های اروپایی همچنین امكان گشایش دفتر دایمی اتحادیه اروپا را با طرف های ایرانی بررسی خواهند كرد.
اما یكی از مهمترین محورهای گفت و گو، پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی است. كشورمان سالهاست كه متقاضی پیوستن به این سازمان جهانی است و اگر این كار به صورت هدفمند و همزمان با تقویت بنیادهای اقتصادی، صنعتی و تولیدی صورت پذیرد، قطعا باعث جهشی در اقتصاد ایران خواهد شد.

جستجو
پیوند ها

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی رياست جمهوري اسلامي ايران