1395-01-28 16:29:19 اخبارپرینت
توافق همه جانبه ایران و اروپا برای گسترش روابط / ظریف : مقدمات بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا در تهران در حال انجام است/ موگرینی:آزمایش موشكی نقض برجام نیست

 وزیر امور خارجه کشورمان پس از دیدار با فدریکا موگرینی اعلام کرد: آماده سازی اقدامات لازم اداری برای باز شدن دفتر اتحادیه اروپا در ایران از موضوعات مطرح شده با خانم موگرینی بود.
 
به گزارش ایسنا  محمدجواد ظریف در نشست خبری‌ که با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا داشت، گفت: گفت‌وگوها برای بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا در ایران در حال انجام است و آماده سازی اقدامات لازم اداری برای باز شدن دفتر اتحادیه اروپا در ایران از موضوعات مطرح شده با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بود.
ظریف با بیان اینکه مهمترین حوزه همکاری ما اطمینان از اجرای کامل برجام است، گفت: ما اطمینان داریم که اتحادیه اروپا منافعش در اجرای برجام است.
وی ادامه داد: هم منافع سیاسی و هم منافع اقتصادی اروپا در همکاری با جمهوری اسلامی ایران در حوزه برجام است. 
وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه امروز شروع جدیدی در ارتباطات جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا بوده و امیدواریم که نتیجه این همکاری‌ها برای مردم ایران و مردم اتحادیه اروپا منافع مشترک، پیشرفت و توسعه و کمک به صلح و امنیت بین‌المللی را به همراه داشته باشد، گفت: ما یقین داریم که این همکاری‌ها می‌تواند برای توسعه کشور و کمک به آرامش در منطقه بحرانی ما مفید واقع شود.
ظریف تاکید کرد: ما بارها اعلام کرده‌ایم که فعالیت‌های موشکی ایران صرفاً برای دفاع است و نقض برجام و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد نیست.
وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران خارجی همراه فدریکا موگرینی در مورد بحران سوریه  اظهار کرد: توقف درگیری‌ها در سوریه و منطقه به معنای توقف مبارزه با گروه‌های تروریستی از جمله داعش و جبهه النصره نیست.
این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان در مورد فعالیت‌های موشکی صلح‌آمیز ایران نیز گفت: ما بارها اعلام کرده‌ایم که فعالیت‌های موشکی ایران صرفاً برای دفاع است و نقض برجام و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیست و ارتباطی با آن ندارد چراکه این موشک‌ها برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی نشده‌اند.
ظریف با بیان این که یکی از اهداف اصلی برجام ایجاد زمینه و تسهیل کردن دسترسی ایران به سیستم مالی بین‌اللملی است ادامه داد: در این چارچوب کشورهای مرتبط باید موانع را برطرف کنند. ما در این راستا به ایالات متحده آمریکا تذکر داده‌ایم و فشار خواهیم آورد و اتحادیه اروپا نیز این کار را انجام می‌دهد.
رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان تأکید کرد که ایالات متحده آمریکا باید زمینه را برای ارتباط بانک‌های غیرآمریکایی با ایران فراهم کند و روند این موضوع را تسهیل کند. برجام بانک‌های آمریکایی را شامل نمی‌شود ولی آن‌ها متعهد هستند که برای همکاری سایر بانک‌ها با ایران مزاحمتی ایجاد نکنند.
ظریف در بخش دیگری از این نشست مطبوعاتی در پاسخ به سوال خبرنگار بی‌بی‌سی مبنی بر این که برخی از مقامات معتقد هستند که برجام در خطر است با توجه به این که به نظر آن‌ها آمریکایی‌ها و برخی از طرف‌های مقابل به تعهدات‌شان در برجام عمل نکرده‌اند؟ گفت: مردم ایران باید هرچه زودتر نتایج برجام و توافق هسته‌ای را احساس کنند و اگر این احساس به وجود نیاید این سوال برای آن‌ها پیش می‌آید که این توافق به چه میزان برای آن‌ها مفید بوده است.
وی در ادامه به شرایط منطقه‌یی و بین‌المللی برجام اشاره کرد و گفت: تأثیرات اجرای برجام می‌تواند آینده بهتری برای ایران و منطقه فراهم کند و در این راستا ضرورت دارد که طرف‌های مقابل از جمله آمریکایی‌ها تعهدات خود را اجرا کنند و موانع عملی در این راستا را برطرف کنند.
ظریف در بخش پایانی این نشست مطبوعاتی مشترک در پاسخ به سوالی در مورد گفت‌وگوهای ایران و اروپا در مورد حقوق بشر نیز گفت: ما آماده گفت‌وگو در این زمینه هستیم و خانم موگرینی نیز از این موضوع اطلاع دارند ولی همان‌طور که گفتیم این نوع گفت‌وگوها نباید یک‌طرفه باشد .
اظهارات موگرینی
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا  نیز گفت: آزمایش موشكی نقض برجام نیست و نگرانی زیادی در این زمینه نداریم.
فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیروز (شنبه) در نشست خبری مشترك با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه افزود: اعتقاد داریم آزمایش موشكی به برجام ارتباط ندارد.
وی تصریح كرد: اطمینان دارم برجام راه های مختلف و گام هایی جهت ایجاد همكاری های امنیتی در منطقه ایجاد می كند.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یادآور شد: ایران و اتحادیه اروپا به تعهدات خود عمل كرده اند و برجام تبدیل به منافع بیشتر برای تمامی مردم منطقه شده است.
موگرینی ادامه داد: توسعه و تحولات مختلف در این حوزه اتفاق افتاده است، ما به دنبال منافع مشترك برای ثبات منطقه و تبدیل این رویكرد سازنده به امنیت و ثبات در منطقه هستیم.
وی در بخش دیگر از سخنان خود تصریح كرد: بانك های اروپایی بسیار علاقه مند به ایجاد ارتباط با ایران هستند تا مشاركت جدید اقتصادی در حال شكل گیری است، تسریع شود.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین گفت: همكاری بین ایران و این اتحادیه می‌تواند به توسعه دو طرف كمك كند. ما امروز درمورد بخش های علمی، آموزشی، حمل و نقل، مهاجرت، محیط زیست گفت و گو كردیم.
موگرینی گفت‌وگوهای سیاسی درمورد مسایل منطقه را از دیگر محورهای دیدار امروز خود با ظریف بیان كرد و ادامه داد: تمركز ما بر طیف وسیعی از موضوعات است كه زمینه لازم را برای روابط دو طرف ایجاد خواهد كرد.
وی تاكید كرد: دیپلماسی می‌تواند موفق باشد و پیام امروز من به ملت ایران این است كه دیپلماسی باارزش بود و خوشحالم كه مردم ایران این تغییرات را در زندگی خود مشاهده می‌كنند.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان این كه این سفر دیدار دوم من از ایران است، گفت: در دیدار نخست كه ماه جولای و چند روز پس از اجرای برجام انجام شد، تنها بودم و كمیسیونرها در آن سفر حضور نداشتند اما امروز هفت كمیسیونر از حوزه‌های مختلف من را همراهی می‌كنند.
وی اضافه كرد: امروز بسیار امیدوارم مردم ایران بتوانند این تغییرات (توسعه همكاری‌های اقتصادی و... ایران و اتحادیه اروپا) را در زندگی خود مشاهده كنند.
وی تاكید كرد: من امروز در مقام مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صحبت نمی‌كنم بلكه از سوی 500 میلیون اروپایی سخن می‌گویم، امیدوارم روابط متفاوتی با ایران ایجاد شود.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: در مورد اجرای برجام كار ما به اتمام نرسیده و ادامه دارد و امیدوارم هرچه زودتر خواسته‌های دو طرف تحقق یابد. من مسئول نظارت مداوم و ایجاد گفت‌وگو در این حوزه هستم و نهایت تلاش خود را انجام خواهم كرد.
موگرینی خاطرنشان كرد: ما تحریم‌های مالی و اقتصادی مرتبط با هسته‌ای را رفع كرده‌ایم، امروز در این سفر یك دور مذاكره و گفت‌وگوهای بسیار سازنده‌ای را انجام دادیم كه ادامه می‌یابد.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخش دیگری از سخنان خود گفت : برجام تنها به نفع ملت ایران نخواهد بود بلكه تبدیل به منافع بیشتری برای تمامی مردم منطقه شده است.
بانكی وجود دارد، گفت: هیات‌های تجاری بسیاری به ایران سفر كرده‌اند و این علاقه بسیار اروپایی‌ها و بخش خصوصی اروپا برای سرمایه‌گذاری در ایران را نشان می‌دهد و نیازمند روابط بانكی بسیار مستحكم است.
وی اظهار داشت: ما تمامی اطلاعات لازم را در مورد روابط مالی و بانكی در 50 صفحه با عنوان رهنمود در دوره پس از تحریم مسایل هسته‌ای ارائه كردیم اما اتحادیه اروپا نمی‌تواند كشورهای دیگر را مجبور به انجام كاری كند؛ آنها خود باید اقدام كنند.
 

جستجو
پیوند ها

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی رياست جمهوري اسلامي ايران