1395-01-28 17:02:01 اخبارپرینت
هئیت اروپایی در تهران به دنبال چیست؟


خبرگزاری فرانسه هم‌زمان با سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران گزارش داد: فدریکا موگرینی در راس یک هیات اروپایی با هدف تقویت روابط تجاری و صلح در منطقه به ایران رفته است.
 
به گزارش ایسنا  به نقل از خبرگزاری فرانسه، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه، تنها چند روز پس از سفر نخست‌وزیر ایتالیا به ایران که بالاترین مقام اروپایی است که از زمان توافق هسته‌ای به ایران سفر کرده است، وارد تهران شد.
موگرینی در این سفر رهبری یک هیات اروپایی متشکل از هفت کمیسیونر را برعهده دارد که به گفته وی گامی است مهم در جهت ایجاد روابط مبتنی بر همکاری میان ایران و اروپا.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیشتر در ژوئیه سال 2015 تنها چندی پس از حصول توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 در وین به تهران سفر کرد. توافقی که منجر به لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران در ازاء محدودیت برنامه هسته‌ای این کشور شد.
یک مقام ارشد اتحادیه اروپا هفته گذشته در بروکسل گفت که اکنون تعامل دوباره با ایران ممکن است همان‌طور که کمیسیون اروپا پیش از این اعلام کرده است، روابط تجاری، همکاری‌های هسته‌ای غیرنظامی و کمک‌های بشردوستانه در دستور کار این سفر قرار دارد. بروکسل نیز به دنبال این است که بتواند همکاری تهران را برای مقابله با بحران مهاجرت به اروپا، از آنجایی که ایران خود میزبان میلیون‌ها مهاجر افغان است، به دست آورد. 28 کشور اروپا در حال حاضر مقصد مهاجران رو به افزایش زیادی هستند که منجر به بروز مشکلاتی برای این کشورها شده است.
یک مقام ارشد اروپایی گفت که مهاجرت یک موضوع بسیار مهم برای بحث و رایزنی است.
این مقام اروپایی افزود: موگرینی که به حصول توافق هسته‌ای کمک کرده است، اکنون در تلاش است گام‌های دیپلماتیک درخصوص یمن و سوریه را به سرانجام برساند.
وی همچنین گفت: بروکسل می‌خواهد نقشی حمایتگر در پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی داشته باشد اما اتحادیه اروپا از ایران می‌خواهد تا برای مقابله با پولشویی و مسائل منطقه‌ای تلاش بیشتری از خود نشان دهد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، اتحادیه اروپا برای قطع وابستگی‌اش به روسیه به شدت مایل است در حوزه انرژی با ایران وارد تعامل شود و نفت و گاز ایران را در آینده خریداری کند.
از این رو کمیسیونرهای اروپایی در حوزه صنعت، حمل‌ونقل و انرژی در این سفر موگرینی را همراهی می‌کنند.

جستجو
پیوند ها

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی رياست جمهوري اسلامي ايران