1395-02-22 16:08:16 نگاهپرینت
اهمیت سفر نخست وزیر هند به ایران

سردبیر روزنامه انگلیسی زبان پایونیر هند ،سفر قریب الوقوع «نارندرا مودی» نخست وزیر این کشور به ایران را گام مهمی برای توسعه روابط دو کشور دانست و تصریح کرد این سفر جان تازه ای به روابط دو کشور بعد از لغو تحریم ها می بخشد.
 
خانم «مایوری موکرجی»، ااظهار کرد این دیدار می تواند روابط و همکاری های دو کشور را در سطح منطقه ای و غرب آسیا به سرعت گسترش دهد.
وی،تحریم های کشورهای غربی را بزرگترین مانع گسترش روابط دو کشور در سالهای گذشته دانست و تصریح کرد:اراده مقامات دو کشور بر گسترش سریع مبادلات تجاری،بازرگانی و حمل و نقل قرار گرفته است .
کارشناس ارشد رسانه گفت که سفر وزیران نفت ،خارجه و نخست وزیر هند به ایران در مدت کوتاهی نشان دهنده اهمیت ایران برای هند است .
وی،گسترش مبادلات تجاری، بازرگانی و انرژی را ازجمله اولویت های نخست وزیر هند در سفر به ایران دانست و تصریح کرد هند در دوران تحریم به رغم مشکلات ،روابط خود با ایران را قطع نکرد و به خرید نفت از این کشور ادامه داد.
این روزنامه نگار با سابقه هندی ،سرمایه گذاری در بندر چابهار را برای هند مهم و حیاتی دانست و تصریح کرد
بندر چابهار از اهمیت راهبردی و اقتصادی مهمی برای هند و ارتباط با افغانستان و آسیای میانه برخوردار است .
وی افزود:هرچند هند تاکنون تعلل زیادی در سرمایه گذاری بندر چابهار داشته ولی با سفر مودی به ایران روند سرمایه گذاری دراین بندر شتاب می گیرد.
این روزنامه نگار هندی با اشاره به توافق نهایی سه جانبه بین ایران ،هند و افغانستان برای ترانزیت کالا خاطرنشان کرد این توافق گام مهمی برای افزایش مبادلات بین این کشورها خواهد بود.
سردبیر روزنامه پایونیز با اشاره به سفر مودی به برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله عربستان گفت که مهمترین هدف سیاسی مودی از سفر به ایران برقراری توازن منطقه است .
وی ،ایران را یکی از قدرت های بزرگ در منطقه دانست و خواستار ایفای نقش بیشتر ایران در تامین و حفظ امنیت در این منطقه مهم شد.
موکرجی، با اشاره به ناآرامی و بحران در عراق ،سوریه ،یمن و افغانستان اظهار امیدواری کرد که ایران و هند در برقراری امنیت در منطقه و جهان همکاری کنند.
«نارندرا مودی » نخست وزیر هند قرار است دوم خرداد برای گفت وگو با مقامات عالیرتبه کشورمان وارد تهران شود.
سرمایه گذاری درمیدان گازی فرزاد ب ،چابهار ،افزایش مبادلات تجاری ،اقتصادی و فرهنگی از جمله اهداف مودی در سفر به ایران عنوان شده است .

جستجو
پیوند ها

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی رياست جمهوري اسلامي ايران