1395-03-02 18:13:33 اخبارپرینت
ادعای دخالت دولت در انتخابات رد شد

دبیر ستاد انتخابات کشور در پاسخ به ادعاهایی درباره وجود تخلف در برگزاری انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: ممکن است تخلفاتی در حین برگزاری انتخابات انجام شده باشد ولی اگر این تخلفات در سرنوشت انتخابات تاثیرگذار بود، شورای نگهبان نتیجه انتخابات در تمام 207 حوزه را تایید نمی‌کرد.
 
علی پورعلی مطلق در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این اتهام که گفته شده است در این جلسات به فرمانداران توصیه می‌شد از چه جریانی در انتخابات حمایت کنند، گفت: ما در سراسر کشور 431 فرماندار و 1056 بخشدار داریم که برای آنها جلسات آموزش و توجیهی برگزار کردیم. می‌شود در این همایش‌ها، مسوولان اجرایی انتخابات را به طرفداری از یک جریان توصیه کنیم و خبری از آن به بیرون از همایش درز نکند؟ حتی یک مورد هم نبوده که فرمانداران درباره این مساله صحبت کنند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا در بازشماری که رای صندوق‌ها، منتخبین تغییر کرده‌اند، گفت: در هیچ حوزه‌ای این اتفاق نیفتاد. تعدادی از صندوق‌های آرای حوزه‌هایی مثل کرمان با کهنوج ابطال شد اما این صندوق‌ها در سرنوشت انتخابات تاثیری نداشت.
دبیر ستاد انتخابات کشور در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به این اتهام که مدیران اجرایی در انتخابات دخالت کرده‌اند، اظهار کرد: طبق قانون انتخابات هیات‌های اجرایی و نظارت نمی‌توانند له یا علیه نامزدی فعالیت کنند اما شخصیت‌ها بدون ذکر عنوان خود می‌توانند از نامزدی حمایت کنند. قانون می‌گوید مسوول اجرایی می‌تواند مرخصی بگیرد و ازکسی حمایت کند اما نباید بگوید مثلا من معاون وزیر هستم و در واقع نباید از شخصیت حقوقی خود به نفع نامزدی استفاده کند. در شهرستانی از مسوولی شکایت شد که به نفع نامزدی تبلیغات کرده است. ما رفتیم و بررسی کردیم و متوجه شدیم این فرد 10 روز مرخصی گرفته است. در واقع قانون به او چنین اجازه‌ای را داده است.
مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا در انتخابات مساله خرید و فروش رای هم پیش آمد، گفت: اینکه بگوییم خرید و فروش رای نداشته‌ایم حرف بی‌موردی است. به هر حال بیش از 35 میلیون رای ریخته شده که ممکن است تعدادی از آرا هم خرید و فروش شده باشد، اما اگر این خرید و فروش در سرنوشت انتخابات تاثیرگذار بود حتما به آن رسیدگی می‌شد. شکایات در این زمینه نیز باید مستند باشد تا هیات‌های نظارت و شورای نگهبان به آن ورود کنند.

جستجو
پیوند ها

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی رياست جمهوري اسلامي ايران