1395-03-16 13:28:12 اخبار خراسانپرینت
اجرای طرح غربالگری دیابت در مساجد مشهد

معاون اجرایی بنیاد بین‌المللی پیشگیری و کنترل دیابت با بیان اینکه خراسان رضوی جزو پنج استان دیابت‌خیز کشور است، از آغاز اجرای طرح غربالگری دیابت در مساجد مسجد در آستانه ماه مبارک رمضان خبر داد.
 
به گزارش فارس ، نیما خسروی  در همایش «روزه‌داری و بیماری‌ها» در سالن اجتماعات فرهنگسرای ترافیک با اشاره به اینکه بر اساس آمارهای جهانی 43 درصد از مسلمانان جهان که دیابت دارند در ماه مبارک رمضان روزه می‌گیرند، اظهار کرد: با توجه به اینکه روزه‌داری برای بیماران دیابتی شرایط خاصی دارد بنابراین آن‌ها باید سه ماه قبل از ماه مبارک رمضان برای انجام آزمایش‌های مختلف قند به پزشک خود مراجعه کنند.
 
وی با تأکید بر اینکه یکی از مهم‌ترین مشکلات روزه‌داری برای بیماران دیابتی افت شدید قند خون است، بیان کرد: این امر از مهم‌ترین و خطرناک‌ترین عوارض روزه‌داری برای آن دسته از بیماران دیابتی است که برخلاف نظر پزشک خود روزه گرفتند و حتی ممکن است دچار عوارض مختلف دیگری شوند.
 
معاون اجرایی بنیاد بین‌المللی پیشگیری و کنترل دیابت، کم‌آبی روزه‌داران دیابتی در ماه مبارک رمضان را عاملی برای ابتلا به مشکلات کلیوی دانست و یادآور شد: نابینایی، قطع پا، مرگ‌ومیر و بیماری‌های قلبی عروقی ازجمله مهم‌ترین و خطرناک‌ترین عوارض دیابت است.
 
خسروی با اشاره به اینکه خراسان رضوی بر اساس آمارهای سال 89 و 90 جزو پنج استان دیابت‌خیز کشور بوده است، گفت: دیابت جزو چهار بیماری کشنده در جهان است که در ایران به‌سرعت افزایش می‌یابد بنابراین توجه شهروندان به اصلاح سبک زندگی در قالب تحرک، تغذیه و خواب مناسب ضروری است.
 
وی افزود: متأسفانه سرعت ابتلا به این بیماری در جهان بسیار سریع بوده به‌طوری‌که در سال 2013 بر اساس آمارهای موجود 385 میلیون نفر در جهان دچار بیماری دیابت بودند و اردیبهشت امسال این میزان به 422 میلیون نفر رسیده است.
 
معاون اجرایی بنیاد بین‌المللی پیشگیری و کنترل دیابت شعار امسال هفته سلامت را مبارزه با دیابت عنوان کرد و افزود: در یکی از طرح‌های غربالگری این بنیاد که با همکاری فرهنگسراهای شهر زیبا و سلامت برگزار می‌شود، علاوه بر اینکه 100 نفر از شهروندان به صورت رایگان در مساجد مورد آزمایش و غربالگری قرار می‌گیرند، در همایش‌ها و برنامه‌های آموزشی نیز از بیماران دیابتی دعوت می‌شود تا از طریق آموزش‌های لازم، شناخت بیشتری نسبت به این بیماری پیدا کنند.

جستجو
پیوند ها

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی رياست جمهوري اسلامي ايران