1395-03-31 16:08:36 نگاهپرینت
استراتژی تهران و مسکو در سوریه

سفیر اسبق ایران در سوریه تاکید کرد: تهران و مسکو در سوریه برای حفظ ثبات‏ و مبارزه با تروریسم متمرکز شده است.
 
حسین شیخ‌الاسلام در خصوص جایگاه و نقش کنونی ایران در سوریه اظهار داشت: برخی گمان می‌کنند ایران سیاست خود در خصوص سوریه را تغییر داده یا آنکه حضور روس‌ها در سوریه موجب شده تا نفوذ و نقش ایران اندک شود در حالی که این تصورها، تصورهای اشتباهی هستند.
او با بیان اینکه سیاست ایران در خصوص سوریه ثابت و مبتنی بر واقعیات صحنه میدانی و سیاسی سوریه است، اظهار داشت: امروز می‌توانم بگویم که نفوذ و نقش ایران نسبت به سال‌های گذشته‏، بیشتر و مهمتر از قبل شده است.
معاون اسبق عربی وزارت امور خارجه ادامه داد: نوع حضور و نقش‌آفرینی نظامی روسیه در سوریه به شکل انجام عملیات‌های هوایی است. انجام این عملیات‌ها و بمباران مواضع گروه‌های تکفیری از اهمیت بسیاری برخودار است ولی آنچه اهمیت بیشتری دارد عملیات نظامی زمینی و پیشروی در این عرصه است که این کار توسط ارتش سوریه و نیروهای مردمی و به عبارتی نیروهای محور مقاومت صورت می‌گیرد.
شیخ‌الاسلام با یادآوری کمک‌ها و حمایت‌های مستشاری ایران به ارتش و دولت سوریه تصریح کرد: هم‌اینک همکاری‌ها میان روسیه، سوریه و ایران در خصوص بحران سوریه در عالی‌ترین سطح خود است. به عبارت دیگر‏، هنگامی که وزیر دفاع روسیه به تهران سفر می‌کند و با مقام‌های ایرانی به رایزنی می‌پردازد، به این معناست که طرفین هماهنگی‌های خود را به عالی‌ترین سطح افزایش داده‌اند.
او در پاسخ به این سوال که آیا روابط نزدیک دوجانبه مسکو - تل‌آویو بر نوع و میزان همکاری ایران و روسیه در سوریه تاثیر نگذاشته است؟ خاطرنشان کرد: روسیه روابط نزدیکی با رژیم صهیونیستی دارد و این رابطه مربوط به الان هم نیست. با این حال‏، روسیه در سوریه منافعی دارد و هم‌اینک نیز مواضع خاص خود را دارد. ایران هم در سوریه مواضع خود را دارد.
این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه همکاری ایران و روسیه در سوریه به دلیل همپوشانی مواضع و منافع آنها با یکدیگر است، اما این مسئله به معنای همپوشانی صد در صدی مواضع و منافع آن نیست، ابراز داشت: همکاری ایران و روسیه در سوریه صددرصد همه‌جانبه و شامل همه موارد نیست. هدف روسیه مبارزه با تروریسم و از بین بردن تروریست‌ها است در حالی که هدف نهایی حفظ محور مقاومت و عدم تضعیف آن است.
شیخ‌الاسلام افزود: هم‌اینک تلاش تهران و مسکو در سوریه برای حفظ ثبات‏ و مبارزه با تروریسم متمرکز شده است.
او با بیان اینکه ایران و روسیه در خصوص آینده سوریه تفاهم دارند، عنوان کرد: هم ایران و هم سوریه معتقدند که آینده سوریه باید توسط مردم سوریه رقم زده شود و آنها هستند که باید تصمیم‌گیری کنند و نه رئیس‌جمهور آمریکا و ترکیه و شاه عربستان.
سفیر اسبق ایران در سوریه در پاسخ به این سوال که با توجه به افزایش درگیری‌های میدانی آیا ایران حضور نظامی یا مستشاری خود در سوریه افزایش خواهد داد؟ یادآور شد: ایران زمانی در سوریه خدمات مستشاری به دولت و ارتش سوریه ارائه کرد که سه اقدام انجام شد؛ نخست اینکه هنگامی ایران خدمات مستشاری را داد که دولت سوریه به صورت رسمی از ایران این مسئله را درخواست کرد. دومین مسئله هم این است که وقتی ایران در سوریه خدمات مستشاری را ارائه کرد که کشورهای دیگر در سوریه دخالت کرده بودند و به این کشور تروریست اعزام کرده بودند.
شیخ‌الاسلام اضافه کرد: همچنین زمانی ایران به سوریه خدمات مستشاری را ارائه کرد که دولت سوریه اصلاحات جدی را انجام داده بود و زمینه حضور دیگر احزاب در ساختار این کشور را مهیا شده بود.

جستجو
پیوند ها

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی رياست جمهوري اسلامي ايران