1395-04-29 18:57:29 اخبار ویژهپرینت
دومین جلسه دادگاه متهمان حمله به سفارت عربستان:
یکی از متهمان: ما را ترغیب کردند که به جلو برویم

دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده متعرضین به سفارت عربستان صبح روز سه‌شنبه به صورت علنی در شعبه 1060 مجتمع قضایی کارکنان دولت به ریاست قاضی فرشید دهقانی برگزار شد.
 
 در ادامه جلسه قاضی دهقانی اتهامات مشارکت در تخریب عمدی اموال سفارت عربستان و اخلال در نظم عمومی از طریق جنجال و تجمع غیرقانونی را به یکی از متهمان این پرونده تفهیم کرد و از وی خواست که از خود دفاع کند.
متهم خودش را  25 ساله، داروساز، شیعه ، ایرانی، مجرد و ساکن کرج معرفی کرد و گفت:  زمانی که از طریق کانال‌های تلگرامی متوجه چنین تجمعی شدم برای نشان دادن انزجار خود از جنایات آل سعود به آن تجمع رفتم. کانالی که من این خبر را در آن دیدم حدود 40 هزار نفر  عضو داشت و به همین دلیل فکر کردم که تجمع قانونی است 
قاضی دهقانی خطاب به متهم گفت:‌ در مورد آتش زدن پرچم سفارت عربستان چه دفاعی داری؟
متهم گفت:  من در بازجویی‌ها گوشت قربانی شدم. گفتند شما محارب بین‌المللی هستی. من هم اظهاراتم تحت فشار  بود.
قاضی از متهم پرسید : چه کسی پرچم سفارت عربستان را پایین آورد؟
متهم گفت: نمی‌دانم. برادران عزیز ما را ترغیب می‌کردند که به جلو برویم و لفظ بی‌غیرت را به کار می‌بردند. من حاضرم دست روی قرآن بگذارم و بگویم که اظهاراتم تحت فشار  بود.  
قاضی دهقانی اخلال در نظم عمومی از طریق جنجال و تجمع غیرقانونی را در تفهیم اتهام متهم دیگری عنوان کرد و از او خواست از خود دفاع کند.
متهم خود را  23 ساله، دبیر تربیتی، مجرد و ساکن تهران معرفی کرد و گفت: از طریق اینستاگرام و برخی رفقایم خبر تجمع را دیدم. حدود ساعت دو بعد از ظهر آن روز 50 نفر از طلاب بیانیه‌ای را مقابل سفارت خواندند و ذهنیت من از فضای تجمع این بود که قرار است فقط یک تجمع صورت گیرد و تخریبی در کار نیست. سن زیادی ندارم و از تجمعات هم ذهنیتی ندارم. نزدیک به 50 الی 60 نفر بودیم که جلوی سفارت رفتیم. شعارهایی نسبت به جنایات آل سعود داده می‌شد  و زمانی که جمعیت حدود 300 نفر شد پلیس مانع از نزدیک شدن ما به سفارت شد و زمانی که جمعیت زیادتر شد پلیس راه را باز کرد تا نزدیکی‌های سفارت هم رفتم و حتی هیچ نیروی پلیسی دستم را نمی‌گرفت که جلو نرو. انگار زمان ایستاده بود؛ نیروی پلیس که  در ابتدا برخورد شدیدی داشت، بعد از مدتی ممانعتی از ورود ما نکرد. تربیت خانوادگی هم ایجاب می‌کرد که اموال سفارت ، بیت‌المال است و  نباید به آن دست زد.
قاضی دهقانی پرسید: در مورد تهیه مواد آتش‌زا چه دفاعی داری؟
متهم گفت:‌من چند نفر از افراد را دیدم که مقداری مواد آتش‌زا به سمت سفارت پرتاب می‌کردند. ساعت دو بعد از ظهر همان روز چنین تجمعی در مقابل کنسولگری مشهد صورت گرفته بود و برای ما جای سوال دارد که چرا به آن اشاره نشده است.  چرا در مورد این تجمع ممانعتی نشد که مشابه آن در مشهد هم رخ داده بود.
قاضی دهقانی خطاب به متهم گفت: شما در صفحه 362 جلد دوم پرونده گفته‌اید که یک شیشه بنزین به صورت شخصی آورده و چند شیشه را هم شما پر مواد و آماده کردید. چه دفاعی داری؟
متهم گفت: به هیچ عنوان اظهاراتم را قبول ندارم و کمک هم نکردم.
متهم گفت:‌ اظهارات صورت گرفته تحت فشار بود. من در جریان ساخت کوکتل نبودم. پلیس به راحتی می‌توانست با دو باتوم زدن جمعیت را متفرق کند ولی این کار را نکرد. وظیفه پلیس پیشگیری از ارتکاب جرم است. این کار را نکرد.
متهم دیگر  پرونده  خود را 20 ساله، کارگر وساکن تهران معرفی کرد و در دفاع از خود گفت: من سن و سالی ندارم که جامع صحبت کنم. در شبکه‌های اجتماعی از خبر تجمع اطلاع یافتم. قصد تخریب نداشتم و فقط نظاره‌گر بودم. شعارهای حیدر حیدر در تجمع داده می‌شد. من نه سنگی پرتاب کردم و نه شعاری دادم فقط به اعدام شیخ نمر معترض بودم.
متهم دیگر گفت: من حتی کلانتری هم نرفته‌ام. دو هفته بعد از این که دستگیر شدم عروسی ام بود. وقتی کسی در فشار قرار می‌گیرد چه باید بکند؟ 40 روز در زندان بودم. اسم بردند. در نمازخانه بودیم. از کل افراد هم محلی‌مان فقط دو نفر در این 21 نفر بودند. برای چه باید دردسر درست کنم. 
متهم دیگری با همین اتهامات پس از تفهیم اتهامات، خود را 28 ساله، شغل آزاد، باسواد، ساکن کرج معرفی کرد و گفت:آیا 9 دی مجوز داشت؟ آیا افراد  آن تجمع متهم‌اند؟
قاضی دهقانی خطاب به وی گفت: این تجمع منجر به تخریب و آتش زدن اموال و ماشین‌های سفارت شد. 
متهم پاسخ داد: ما قربانی شدیم. اگر  کشور قربانی می‌خواهد من حاضرم. نه عکسی از من هست ونه اس ام اسی
 

جستجو
پیوند ها

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی رياست جمهوري اسلامي ايران