1395-05-02 18:17:49 اخبار ویژهپرینت
ماهیت فراکسیون سوم و اعتدالی مجلس چیست؟

سرانجام هفته گذشته حدس و گمانه زنی ها در فضای سیاسی و رسانه ای پیرامون تشکیل فراکسیون سوم در مجلس دهم به واقعیت تبدیل شد و فراکسیون سومی با نام فراکسیون مستقلین یا همان اعتدال در بهارستان شکل گرفت.
 
فراکسیونی که هنوز برای تعیین نام آن اختلاف زیادی وجود دارد و تصمیم گیری در خصوص نام قطعی آن همچنان ادامه دارد اما آنچه در بیان اهداف این فراکسیون عنوان شد مشی اعتدالی است.
این شکل گیری واکنش هایی را در فضای رسانه ای و در بین مجلسی ها به دنبال داشت چراکه نمایندگانی از دو فراکسیون شاخص امید و رهروان ولایت جدا شده اند تا خود را به فراکسیون سوم مجلس برسانند.
سومین فراکسیون مجلس دهم متشکل از این اعضای اصولگرا، اصلاح طلبی یا مستقلی است که هدف خود را دوری از افراط و تفریط ترسیم کردند و می خواهند تابلوی جریان مستقل را در دست بگیرند.
نام اعتدال در فضای سیاسی کشور با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید محور برنامه های و سیاست های حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی قرار گرفت و همین محور بودن باعث شد تا برخی رسانه های در تحلیل های خود از شکل گیری فراکسیون سوم مجلس با نام اعتدال، مشی این فراکسیون را نزدیک بودن به دولت عنوان کنند که اعضای آن حامیان دولت یازدهم تلقی می شوند.
فراکسیون سوم هفته گذشته در گام نخست تشکیل جلسه داد و شاهد حضور 80 اصولگرا ، اصلاح طلب یا مستقلی بود که خط خود را از فراکسیون های امید و ولایت جدا و پرچم اعتدال را در دست گرفتند. البته موسسان آن می گویند تعداد اعضای این فراکسیون در روزهای آینده به بیش از 100 نفر می رسد.
اعضا در جلسه نخست فراکسیون سوم مجلس پس از تصویب اساسنامه، انتخاباتی برای تعیین رییس و هیات رییسه برگزار کردند که در نهایت کاظم جلالی که در مجلس نهم رییس فراکسیون رهروان ولایت بود این بار ریاست فراکسیون اعتدال را عهده دار شد و غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی و سید مهدی فرشادان نیز به عنوان نواب رییس این فراکسیون انتخاب شدند.
همچنین مهرداد لاهوتی در جایگاه سخنگو و عبدالرضا عزیزی و سمیه محمودی در جایگاه دبیران این فراکسیون تازه متولد شده قرار گرفتند.
لاهوتی سخنگوی فراکسیون سوم مجلس دهم شورای اسلامی هدف از تشکیل این فراکسیون را پرهیز از افراط و تفریط عنوان کرد و گفت: فراکسیون اعتدال در راستای حمایت از دولت و نظام تشکیل شده است.
به گفته وی قرار است نام قطعی این فراکسیون در جلسه بعدی انتخاب شود ولی در حال حاضر فراکسیون اعتدال نام گذاری شده است.
تحلیل هایی متعددی از دلایل شکل گیری این فراکسیون در عرصه سیاسی و رسانه های کشور بیان شده است به گونه ای که محمود صادقی عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، شکل گیری فراکسیون های متنوع سیاسی در مجلس را اتفاقی مثبتی دانست که به شفافیت مواضع نمایندگان کمک می کند.
به اعتقاد وی اگر نماینده ای به هر دلیلی نخواهد یا نتواند در یک فراکسیون عضویت داشته باشد، نباید تحت فشار قرار گیرد چرا که همه نمایندگان حق دارند در فراکسیون مطلوب خود عضو شوند یا فراکسیون مطلوب خود را تشکیل دهد.
عضو هیات رییسه فراکسیون امید با تاکید بر این که اکثریت اعضای جدید فراکسیون مستقل را اعضای پیشین فراکسیون رهروان ولایت مجلس نهم تشکیل می دهند، رد صلاحیت در انتخابات مجلس آینده را دلیلی برای حضور برخی از اعضای فراکسیون امید در فراکسیون سوم عنوان می کند.
وی در عین حال معتقد است تشکیل فراکسیون مستقلین نه تنها به زیان هیچ یک از دو فراکسیون امید و ولایت نیست، بلکه در مجموع برای شفاف تر شدن فضای مجلس مفید نیز است که این شفافیت به مردم و رای دهندگان کمک خواهد کرد در زمان انتخابات متناسب با مواضع هر نماینده، نامزد مطلوب خود را انتخاب کنند.
 

جستجو
پیوند ها

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی رياست جمهوري اسلامي ايران