1395-05-02 19:19:23 اخبار ویژهپرینت
همه جزئیات در باره حمله خونین مونیخ / مهاجم ایرانی کیست؟

یک حمله مسلحانه در یک مرکز خرید در شهر مونیخ آلمان دست کم 9 کشته و 21 زخمی به جای گذاشت.  طبق اعلام پلیس آلمان، دست کم 9 نفر در جریان حمله روز جمعه به مرکز خرید شلوغ «المپیا» در ناحیه «موزاخ» شهر مونیخ آلمان کشته و 21 نفر زخمی شده اند. در بین مجروحین چند کودک هم هستند که رویترز حال سه نفر از آن‌ها را وخیم اعلام کرده است.
 
جزییات حمله 
 
به گفته رییس پلیس مونیخ، «هوبرتوس آندری»، طبق اظهارات اولیه برخی از شاهدان، پلیس در ابتدا گمان می‌برد که سه نفر این اقدام را انجام داده اند، ولی در عملیات تعقیب خود جسد مردی جوان را در خیابانی در حوالی  مرکز خرید یافتند که خود را کشته بود.
بر اساس ویدیوی دوربین‌های نظارتی و اظهارات تکمیلی شاهدان عینی، پلیس در نهایت به این نتیجه رسید که حمله کننده یک نفر و به احتمال قوی همان مرد انتحار کرده است. هنوز هویت این مرد رسانه‌ای نشده، ولی طبق اعلان رییس پلیس مونیخ، او یک جوان 18 ساله با تابعیت دوگانه آلمانی-ایرانی است که دست کم دو سال گذشته را در مونیخ زندگی کرده است. او سابقه‌ای نزد پلیس نداشت و انگیزه‌هایش هنوز معلوم نیست. 
در مونیخ، فرد مسلح در 5:50 بعد از ظهر به وقت محلی، از یک فروشگاه مک دونالد در مقابل مرکز خرید المپیا، تیراندازی خود را شروع کرد. گفته می‌شود در این اغذیه‌فروشی، تعدادی کودک در حال خوردن ساندویچ بودند. یکی از شاهدان عینی، خانمی با نام مستعار «لورتا»، به خبرنگاران گفت که در هنگام شروع تیراندازی، در مک دونالد حضور داشت و پسرش را به سرویس بهداشتی برده بود. 
«لین اشتاین» که در یکی از فروشگاه‌های این مجتمع تجاری کار می کند، می‌گوید که او صدای چندین شلیک را شنید:
«مردم کاملا گیج شده بودند، می دویدند و جیغ می زدند. من در یکی از فروشگاه ها کسی را دیدم که روی زمین افتاده بود، احتمالا یا به شدت مجروح یا کشته شده بود. زنی بالای سر او گریه می‌کرد.»
یکی از تصاویر منتشر شده، تیرانداز را در لباس تیره در بیرون مرکز خرید نشان می دهد. طبق گزارش شاهدان عینی، او دست کم 20 بار شلیک کرد. عکس‌ها و ویدیوهای بسیاری از این رویداد در شبکه های اجتماعی منتشر شده است. یکی از ویدیو ها مجادله کلامی میان مردی ایستاده بر طبقه بالای پارکینگ و مردی در یک بالکن را نشان می‌دهد که پر از فحش و ناسزاست. این مکالمه با تبادل آتش به پایان می رسد.
این مجادله کلامی توسط دو گوشی موبایل از دو زاویه ضبط شده است. یکی از این دو مرد که احتمالا خود مهاجم است، حرف هایی توهین آمیز درباره «ترک‌ها» می‌زند که با ایدئولوژی جهادی‌های افراطی جور در نمی‌آید و البته با لهجه آلمانی گفته می‌شود. او بارها تاکید می‌کند که یک «آلمانی» است.
پلیس که ابتدا، طبق اظهارات اولیه شاهدان  گمان می‌برد با سه مهاجم طرف است، عملیات تعقیب و شکار خود را آغاز کرد و عملا در شهر «ممنوعیت رفت و آمد» برقرار نمود.
پلیس مونیخ از شهروندان خواست که در خانه‌هایشان بمانند. بسیاری از شهروندان از طریق شبکه‌های اجتماعی آمادگی خود را برای کمک و در اختیار گذاشتن پناهگاه به مردم اعلام کردند.
به گفته هوبرتوس آندری، رییس پلیس مونیخ، در 8.30 بعد از ظهر پلیس جسد مردی را که خودکشی کرده بود، پیدا کرد و به این نتیجه رسید که او همان حمله‌کننده تنهاست. 
طبق اعلام وزارت کشور اتریش، پلیس این کشور هم گشت زنی‌ها را در مرز اتریش و آلمان شدت بخشیده است. نیروهای مخصوص ایالت باواریای آلمان و دولت‌های فدرال به مونیخ اعزام شده‌اند تا نیروهای امنیتی شهر را در پروسه تعقیب و تحقیق تقویت کنند. 
طرفداران داعش در شبکه‌های اجتماعی از این حمله ابراز خشنودی کرده‌اند.
با این حال، یک مقام اطلاعاتی آمریکا که خواست نامش فاش نشود، به رویترز گفت که در تبادل اطلاعات با همتایان آلمانی خود، هنوز به هیچ مدرکی دال بر پیوند عامل حمله با داعش بر نخورده‌اند.
نام مهاجم ایرانی
رسانه‌ها نام مهاجم حمله مونیخ را اعلام کردند. خبرگزاری آلمانی "اشپیگل" وی را "دیوید اس" می‌نامد. روزنامه انگلیسی تلگراف، نام وی را "علی دیوید سنبلی" معرفی کرده است.
 تلگراف همچنین اضافه کرد، علی سنبلی در فضای مجازی از یک حساب کاربری ساختگی استفاده می‌کرده است و خود را به عنوان یک دختر جوان جا زده است و به کاربران دیگر وعده صرف شام در رستوران مک دونالد – محلی که وی به مردم آتش گشود -- را داده بود.
روز شنبه، پلیس آلمان اعلام کرد انگیزه این مهاجم تاکنون مشخص نشده است. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، در منزل این فرد هیچ مدرکی دال بر ارتباط وی با گروه داعش و یا هر گروه تروریستی دیگری یافت نشده است. پلیس هیچ وصیت نامه‌ای در منزل وی پیدا نکرد. تنها یک کتاب درباره قتل‌عام در یک مدرسه در اتاق وی یافت شد. والدین وی به دلیل غافلگیری از این حادثه، هنوز نمی‌توانند به تحقیقات پلیس کمک کنند. 7 قربانی از 9 قربانی این حادثه مانند سنبلی نوجوان بوده اند. دویچه وله نیز گزارش داده است مهاجم از بیماری‌های روانی مانند افسردگی‌های شدید رنج می‌برده است.
بر اساس آخرین گزارش‌ها، در جریان این حمله 9 نفر کشته و 16 نفر زخمی شدند. پلیس ماموریت را تکمیل شده اعلام کرد.

 

جستجو
پیوند ها

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی رياست جمهوري اسلامي ايران