1395-05-06 12:57:34 اخبار خراسانپرینت
مسدود سازی چاه های غیر مجاز در سبزوار

 فرماندار سبزوار گفت: با توجه به کاهش آب سفره‌های زیر زمینی و کمبود آبی که در منطقه سبزوار شاهد هستیم، ۸۶ حلقه چاه به دلیل بهره‌برداری غیراصولی در این شهرستان مسدود شده است.

 احمد برادران صبح در جلسه احیاء و تعادل بخشی منابع آب دشت سبزوار با اشاره به وجود ۳۸۳ چاه غیرمجاز در سبزوار اظهار کرد: با توجه به کاهش آب سفره های زیر زمینی و کمبود آبی که در منطقه سبزوار شاهد هستیم،  ۸۶ حلقه چاه به دلیل بهره‌برداری غیراصولی اصولی مسدود شده است.
 
وی ادامه داد: سبزوار دارای بیش از هزار چاه دارای پروانه برای مصارف کشاورزی و صنعتی است که از این تعداد ۳۷ حلقه مربوط به آب شرب است و با همکاری منابع آب، پروانه چهار حلقه دیگر به مجموع چاه‌های آب شرب منطقه اضافه شده است.
 
برادران ادامه داد: بحث کمبود آب در کشور یک دغدغه ملی است و متاسفانه این سرمایه با ارزش به دلیل سوء مدیریتی که سالیان اخیر در احداث سدها و اقدامات سخت‌افزاری انجام شد، آثار مخربی را در کشور به جا گذاشت.
 
فرماندار سبزوار با تاکید بر اینکه دولت یازدهم نگاه ویژه‌ای به این مقوله دارد، گفت: خوشبختانه  در سفر رئیس جمهور به خراسان رضوی اعتبار لازک برای هزار کیلومتر  لول‌ گذاری از منبع آب تا محل مزرعه به استان تخصیص یافت .
 
وی افزود: همچنین به لحاظ محدودیتی که در بحث بارش و پراکنش بارندگی‌ها به‌ویژه در منطقه سبزوار شاهد هستیم سیستم هوشمند سازی در مزارع کشاورزی ما در حال اجراست تا از این طریق آب کمتری استحصال شود.
 
 بردران با بیان اینکه بحث صرفه جویی در منابع آب نیازمند اراده عمومی است، گفت: رویکرد مردم در پرهیز از اسراف است بنابراین لازم است این فرهنگ‌سازی ابتدا از سطح مدارس آغاز شود تا مردم را نسبت به مقوله کمبود آب حساس کنیم.
 
کارشناس شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی در ادامه این  نشست گفت:  با ادامه روند برداشت بی رویه آب از سفره های زیر زمینی  در آینده ای بسیار نزدیک دشت سبزوار خالی از آب قابل مصرف خواهد شد.
 
محمدحسن شریعتی افزود: آب های زیر زمینی نقش عمده‌ای در حوزه‌های مختلف دارند، براساس گزاراشت وزارت نیرو برداشت آب از ۱۸.۱ میلیارد متر مکعب در سال ۵۱ به بیش از ۷۰ میلیارد در سال ۹۰ رسیده است.

جستجو
پیوند ها

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی رياست جمهوري اسلامي ايران