1395-06-17 16:51:06 نگاهپرینت
اشتراک مساعی جهانی و منطقه ای تهران - پاریس

اشتراک نظر پاریس و تهران در موضوعات جهانی و منطقه ای
 
کلود بارتلون ( رئیس مجلس ملی فرانسه )
 
روابط ایران و فرانسه همواره بر پایه حسن تفاهم بوده است و این سفر نمادی از همکاری های تازه بین این دو کشور در سایه توافق هسته ای است.
روابط تاریخی و نزدیکی میان دو کشور ایران و فرانسه همواره وجود داشته و دور جدید مناسبات پایدار ایران و فرانسه با توافق هسته ای بین ایران و طرف های بین المللی در وین، آغاز شده است.
انتظار ما این است که با اجرای مفاد کامل توافق از سوی هر دو طرف شاهد توسعه همه جانبه مناسبات بین ایران و جامعه بین المللی باشیم.
اولین سفر رسمی دکتر روحانی به یک کشور غربی که از فرانسه صورت گرفت حاکی از نزدیکی مناسبات دو کشور است و این همکاری ها باید بیش از بیش گسترش پیدا کند. ما در بسیاری از موضوعات منطقه ای و بین المللی دارای اشتراک نظر و همسویی هستیم. 
اهمیت منطقه ای ایران موضوع در خور توجهی است وپاریس  آمادگی دارد در روابط دو جانبه نیز تحرک ایجاد کند و با تسهیل مناسبات تجاری و گسترش سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصادی و صنعتی ایران، زمینه شکوفایی لازم و شایسته برای بالندگی نسل جوان و خلاق ایران را فراهم سازد.
ما اکنون با معضل تروریسم و ورود مهاجران به اروپا اروپا مواجه ایم  و کشور فرانسه به نوبه خود با معضل جهانی تروریسم و پدیده ورود مهاجران و آوارگان رو به رو هستند و حل آن، مستلزم همکاری و تشریک مساعی جمهوری اسلامی ایران با طرف های بین المللی برای حل و فصل مسائل با توجه به تجارب گرانقدر ایران در این زمینه است.
دیدارهایم در تهران توجیهی برای تایید مواضع ریاست جمهوری فرانسه است مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران می باید از تمامی جایگاه خود در صحنه بین المللی پس از امضای توافق نامه هسته ای وین برخوردار شود. با این حال فرانسه مایل است نقش مراقبی را که در گذشته نسبت به موفقیت توافق نامه هسته ای داشته است امروز در اجرای کامل تمامی مفاد قطعنامه ایفا کند.
بی شک از طریق اجرای مفاد قطعنامه با از میان برداشتن موانع فعالیت های بانکی و سرمایه گذاری ها در ایران، می توانیم به بازگشت نقش ایران در منطقه کمک کنیم تا این نقش آفرینی به مشکلات و رنجهایی که ملت های منطقه متاسفانه در گیر آن هستند، پایان دهد. امروز جهان و کشورهای منطقه نیازمند بازگشت ایران به صحنه بین المللی هستند و پاریس حاضر است در مبادلات اقتصادی با شرکت های ایرانی همواره پیشقدم و پیشرو باشد. به خصوص که جاذبه فرهنگی  دو کشوربرگ برنده ای است که در نهایت برای همکاری در مسائل جهانی از جمله مقابله با تروریسم کمک موثری خواهد بود. / منبع ایسنا

جستجو
پیوند ها

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی رياست جمهوري اسلامي ايران