1395-06-23 16:39:43 اخبار ویژهپرینت
موضوع مذاکره بعدی ایران و امریکا ؛ قواعد تردد در دریاها

 
یک مقام نیروی دریایی آمریکا که با توجه به وقوع چند برخورد نزدیک میان شناورهای جنگی ایران و آمریکا گفت، لازم است که دو طرف بر سر یک سری قواعد رفتاری در این منطقه با یکدیگر مذاکره کنند.
 
به گزارش مهر، به نقل از خبرگزاری رویترز دریادار جان ریچاردسون، فرمانده عملیات نیروی دریایی آمریکا با اشاره به رویارویی اخیر میان شناورهای جنگی ایران و آمریکا در آب‌های خلیج (فارس) تاکید کرد که دو کشور باید برای اجتناب از خطاهای محاسباتی خطرناک بر سر برخی قواعد رفتاری به توافق برسند.
وی گفت: این موارد، اتفاقاتی هستند که پتانسیل ثبات‌زدایی دارند که در آنها احتمال خطاهای محاسباتی تاکتیکی هست، هرچه به این موارد نزدیک‌تر شوید، حاشیه خطا کمتر شده و خطاهای انسانی می‌تواند نقشی بزرگ و بزرگ‌تر ایفا کند.
ریچاردسون که در یک سمینار در اندیشکده واشنگتن برای پیشرفت آمریکا صحبت می‌کرد، افزود: بنابراین بسیار مهم است که ما این‌گونه فعالیت را هر جایی که می‌توانیم از بین ببریم. ممکن نیست که چنین اتفاقاتی نتیجه‌ای خوب در پی داشته باشد. این اتفاقات هم‌چنین قدرت نوعی گفت‌وگو میان فرماندهان را نمایان می‌کند.
وی تاکید کرد که مهم است فرماندهان دو طرف، ساز و کاری برای رایزنی درباره اتفاقات داشته باشند.
فرمانده عملیات دریایی ارتش آمریکا با بیان این‌که ما روش‌هایی برای جلوگیری از حادثه با روس‌ها داریم، گفت: دستورالعمل رویارویی‌های برنامه‌ریزی‌ نشده با چینی‌ها نیز بسیار بسیار سودمند بوده است.
ریچاردسون ادامه داد: دست پیدا کردن به مجموعه‌ای از قواعد مانند این‌ها با ایرانی‌ها نیز کارآمد خواهد بود تا ما بتوانیم به جای رفتارهایی که هیچ نفع مثبتی ندارد، نوعی چارچوب رفتاری داشته باشیم که راهنمای ما برای انواع مفیدتر رویارویی در دریا باشد.
مقامات آمریکایی مدعی‌اند که در سال جاری (میلادی) بیش از 30 رویارویی با شناورهای ایرانی در خلیج (فارس) داشته‌اند که بیش از مدت مشابه در سال گذشته است.

جستجو
پیوند ها

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی رياست جمهوري اسلامي ايران