1395-08-04 16:25:41 نگاهپرینت
رابطه ایران و کویت چگونه است؟

یک حقوقدان کویتی گفت که روابط ایران و کویت چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب محکم و متمایز بوده است.
 
به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه النهار کویت، جلیل الطباخ، حقوقدان و عضو انجمن دوستی کویت و ایران تاکید کرد که روابط ایران و کویت جدید نیست بلکه از زمان شیخ مبارک الصباح بوده است، زیرا با توجه به موقعیت استراتژیکی، کویت محل ترانزیت کالاهای ایرانی صادره به کویت و عراق بود.
او در ادامه گفت: هم در زمان شاه هم بعد از انقلاب اسلامی، ایران و کویت به جز روابط تجاری، فرهنگی و اقتصادی، روابط دوستی و برادری نیز داشتند. با وجود این روابط محکم تاریخی بعضی از افراد به خصوص در رسانه‌ها در چند وقت اخیر شروع به بدنام کردن جمهوری اسلامی و رهبران آن کردند و به دنبال تخریب روابط ایران و کویت بودند و بعضی از روزنامه‌نگاران مدعی شدند که روابط بین کویت و اسراییل بهتر از رابطه بین کویت و ایران است.
وی در ادامه افزود: در زمان شاه، در مارس 1973 زمانی که نظام بعثی عراق به فرماندهی صدام وارد کویت شد، امیر شیخ سعدعبدالله و حبیب جوهر، وزیر مسکن آن زمان به ایران روی آوردند و شیخ ناصرمحمد، نخست وزیر پیشین کویت، در آن زمان رییس هیات دیپلماسی در ایران بوده و این روابط تاریخی ایران و کویت را نشان می‌دهد.
جلیال الطباخ تاکید کرد که همکاری کویت و ایران بعد از انقلاب‌های عربی به یک ضرورت تبدیل شد. زیرا ابرقدرت‌ها و به‌خصوص آمریکا پشت دوستان‌شان را خالی می‌کردند، همان‌طور که پشت حسنی مبارک و زین العابدین بن علی را خالی کردند.
او در مورد انجمن دوستی کویت و ایران گفت: این انجمن سه ماه پیش و با هدف تحکیم روابط فرهنگی کویت و ایران تشکیل شد و 15 عضو آن را تشکیل می‌دهند.
این مقام کویتی در ادامه گفت: روابط کویت و ایران از زمان گذشته نشاط و پویایی داشت زیرا علاوه بر تجارت در بنادر کویت، خرمشهر، بوشهر و بندرعباس، شاهد مهاجرت ایرانیان به کویت و بلعکس بودیم. بعد از استقلال حکومت کویت در سال 1961 میلادی، روابط کویت و ایران پیشرفت چشمگیری داشت و ایران در این سال حکومت کویت را به رسمیت شناخت، در سال 1962 سفارت ایران در کویت افتتاح شد و در سال 1973 در تجاوز عراق به خاک کویت، ایران جانب کویت را گرفت و آمادگی خود را برای ارسال نیروهای نظامی اعلام کرد، علاوه بر آن نخست‌وزیر ایران در آن زمان اعلام کرد که ایران اجازه هیچ تغییرات جغرافیایی و سیاسی در منطقه را نخواهد داد و بعد از انقلاب اسلامی ایران در سال 1979، کویت جزء اولین کشورهایی بود که جمهوری اسلامی ایران را به رسمیت شناخت و شیخ صباح الاحمد، معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه کویت، اولین مقام عالی‌رتبه در منطقه بود که بعد از انقلاب اسلامی به ایران رفت. لازم به ذکر است که روابط ایران و کویت در سه دهه اخیر نسبت به دیگر کشورهای حاشیه خلیج‌فارس پویاتر بوده است.

جستجو
پیوند ها

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی رياست جمهوري اسلامي ايران