1395-08-17 16:10:45 اخبارپرینت
سردار صفوی به مقامات اقلیم کردستان هشدار داد

دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا با بیان اینکه حلب در مرحله آزادسازی نهایی است، گفت: سعودی ها به دنبال نفوذ سیاسی در سوریه و عراق هستند.
 
به گزارش مهر، سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم صفوی در نشست خبری همایش بین المللی بحران های ژئوپلیتیکی جهان اسلام در دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه منطقه ما در غرب آسیا دچار بحران شده است، ادامه داد: در کشورهای افغانستان، سوریه، یمن، عراق، بحرین و سایر کشورها شاهد بحران هایی هستیم که در هیچ جای جهان وجود ندارد. در اروپا، آمریکا و شرق آسیا چنین بحران هایی وجود ندارد.
سرلشکر صفوی ادامه داد: این اقدامات برای دستیابی به قدرت است و جهان کنونی به سمت چند قطبی شدن قدرت می رود و سیاستهای غربی ها با شکست مواجه شده است. چین و هند امروز به عنوان یک قدرت نقش ایفا می کنند.
دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا جمهوری اسلامی ایران را دارای نفوذ بالایی در منطقه غرب آسیا دانست و گفت: سعودی ها می خواهند در سوریه، عراق و یمن، ایجاد نفوذ سیاسی کنند.
سرلشکر صفوی با بیان اینکه 68 ماه از بحران سوریه می گذرد، ادامه داد: جنگ نیابتی و تروریست های تکفیری، ارتش سری اروپا، آمریکا و صهیونیست ها هستند و بعضاً ناتو آن را حمایت می کند.
وی با طرح این سوال که آیا سیستم مالی تروریست ها را غربی ها نمی توانند کنترل کنند؟ ادامه داد: شبکه ارتباطی و مخابراتی تروریست ها در سطح بالایی است و اینها را غربی ها در اختیار آنها گذاشته اند.
سرلشکر صفوی تصریح کرد:  ائتلاف آمریکائی ها بعد از 68 ماه نتوانسته دولت بشار اسد را ساقط کند و سرنوشت آن را سوری ها رقم خواهند زد.
دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا ادامه داد: حلب در مرحله نهایی آزادسازی به سر می برد. تروریست های سوریه و عراق روند مرگ و نیستی را دنبال می کنند. البته ممکن است با شکست در سوریه و عراق، به کشورهای دیگری منتقل شوند.
سرلشکر صفوی خاطرنشان کرد: صهیونیست ها از وضعیتی که به وجود آمده بسیار خوشحال هستند.
وی از بین بردن محور مقاومت، دولت سوریه، عراق و حزب الله لبنان را هدف دیگر آمریکائی ها از به وجود آوردن داعش عنوان کرد و گفت: آنها می خواستند با تضعیف محور مقاومت، تلاش کنند جمهوری اسلامی ایران را نیز سرگرم کنند.
سرلشکر صفوی اعزام تروریست ها به ایران را از اولین اهداف آمریکائی ها برشمرد و گفت: هدف نهایی آنها در جنگ نیابتی، ناامن کردن ایران بود اما با هوشیاری و درک عمیق مقام معظم رهبری و نقش آفرینی مستشاری در عراق و سوریه عمق راهبردی ایران گسترش پیدا کرد.
سرلشکر صفوی در خصوص ریشه بحران های غرب آسیا اظهارداشت: ریشه بحران های غرب آسیا در سیاست های رژیم صهیونیستی باید دنبال شود و از وقتی که این غده سرطانی به وجود آمده باعث ناامنی در منطقه شده است. از هر طرف که فرد کشته شود، قطعاً به نفع صهیونیست ها است.
سرلشکر صفوی ترسیم خراسان بزرگ را از توهمات دیگر دشمنان دانست و گفت: برخی سعودی ها به شدت طرفدار داعش هستند و در خانه های خود پرچم داعش را نصب می کنند و ممکن است داعش به سراغ خود آنها هم برود.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی مخالف تجزیه عراق و سوریه و ساقط شدن نظام آن است، افزود: جمهوری اسلامی همچنین مخالف تجزیه افغانستان است. جمهوری اسلامی با هر گونه دخالت بیگانگان در منطقه نیز مخالف است.
صفوی با بیان اینکه روابط ما با ترکیه خوب است و به دنبال توسعه این روابط هستیم گفت: در مسایل سیاسی، ترکیه رقابت‌هایی با ایران دارد و یکی از عوامل ایجاد بحران در عراق و سوریه است و مخالف سیاست های ایران حرکت می‌کند.
وی با تاکید بر اینکه با این حال ما خواستار یک رابطه خوب با ترکیه هستیم خاطرنشان کرد: ایران جزء اولین کشورهایی بود که کودتای ترکیه را محکوم کرد، مسائل داخلی ترکیه به خودشان مربوط است و چالش های بزرگی در انتظار ترکیه است و این بازداشت‌ها می‌تواند مشکل‌هایی برای دولت ترکیه ایجاد کند.
سرلشکر صفوی با اشاره به تحولات اخیر لبنان گفت: چندین ماه بود که لبنان رئیس جمهور نداشت. گروه های سیاسی بالاخره به تفاهم رسیدند و سعد حریری هم به یک توافقی با میشل عون رسید.
دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا تصریح کرد: میشل عون با حزب الله لبنان همکار است و روابط خوبی دارد.
وی تصریح کرد: سعودی ها پول زیادی برای ناپایداری در لبنان هزینه کرده اند. پیروزی میشل عون را به نفع سیاستهای ایران در منطقه ارزیابی می کنیم.
سرلشکر صفوی در خصوص تحولات کردستان عراق گفت: از اینکه بارزانی ها اجازه می دهند در شمال عراق کنسولگری سعودی ها به ضد ایرانی سلاح بدهد، هشدار می دهیم. بارزانی باید بداند که حفظ اربیل را مدیون جمهوری اسلامی ایران هستند. کردهای عراق آریایی هستند و ریشه شان آریایی است. به ایران علاقه دارند اما بدانند اگر وارد این بازی سیاسی شوند، معلوم نیست که دیگر ایران کمکشان کند.
دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا ادامه داد: نگران هستیم که اقلیم کردستان یک واگرایی را نسبت به دولت مرکزی عراق پیدا کند و ما آن را نمی پسندیم.
وی در ادامه گفت: ترکیه نسبت به شمال عراق ادعاهایی را دارد که بسیار خطرناک است.
 

جستجو
پیوند ها

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی رياست جمهوري اسلامي ايران