1395-09-03 21:00:24 اخبارپرینت
روحانی:
برای اقتصاد و اخلاق بیش از پیش تلاش کنیم


رییس جمهوری در جلسه هیات دولت با گرامی داشت هفته بسیج مستضعفان گفت: دولت حمایت از بسیج، نیروهای مسلح و حفظ و تقویت وحدت ملی در کشور را وظیفه خود می داند و در این راه از هیچ تلاشی دریغ نمی کند.
 
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه روز چهارشنبه هیات وزیران نقش بسیج مستضعفان را در دوران دفاع مقدس بسیار ارزشمند خواند و تاکید کرد: بدون تردید اگر در جنگ 8 ساله، بسیج نبود، پیروزی های بزرگ نیز امکان پذیر نمی شد.
وی تصریح کرد: بسیج به معنای عام کلمه شامل همه کسانی می شود که به صورت سازمانی، حمایت های مردمی ، جهاد سازندگی و عشایر خود را برای فداکاری آماده می کنند .
رییس شورای عالی امنیت ملی همچنین گفت: نیروهای مردمی پشتیبان نیروهای مسلح در یک دفاع مشروع و مقدس هستند اما در ایران بسیج نه تنها از نیروهای مسلح پشتیبانی می کند بلکه در خط مقدم دفاع حضور دارد و حتی در ایام عملیات های جنگی، آن نیرویی که خط شکن و پیشتاز بود، عمدتا نیروهای بسیج بودند و این موضوعی است که در جنگ های دنیا بی سابقه است.
روحانی با بیان این که نقش بسیج در دفاع 8 ساله و حراست از نظام جمهوری اسلامی ایران و در تمام ایام خطر مشهود است، یادآور شد: امروز نیز نیازمند تقویت بیش از پیش بسیج هستیم.
رییس جمهوری افزود: همبستگی مردم و نیروهای مسلح در قانون به گونه ای پیش بینی شده است که در ایام جنگ مردم در کنار نیروهای مسلح و در زمان صلح نیروهای مسلح در کنار مردم حضور دارند به گونه ای که در اصل 147 قانون اساسی عنوان شده دولت باید در زمان صلح از افراد و تجهیزات فنی ارتش در کارهای امدادی، آموزشی، تولیدی و جهاد سازندگی با رعایت کامل موازین عدل اسلامی استفاده کند و از آنجایی که در زمان تصویب قانون اساسی، ارتش را به عنوان تنها نیروی مسلح در کشور داشتیم، بی تردید امروز شامل همه نیروهای مسلح می شود.
روحانی اظهارداشت: امروز که به تولید و تحول اقتصادی نیاز داریم، نیروهای مسلح باید در خط مقدم این کار حضور داشته باشند و دولت نیز وظیفه دارد از آنها بخواهد که در زمان صلح دراین عرصه حضور داشته باشند.
وی همچنین گفت: مساله مهم امروز این است که باید در تمامی مسایل، عالم به زمان و وظیفه شناس بوده و بتوانیم مسایل اصلی را از موضوعات فرعی و جزئی تفکیک کنیم.
وی به تشکیل بسیج 20 میلیونی توسط امام راحل (ره) اشاره و خاطرنشان کرد: در آن فرمان تاکید می کنند که نباید مسایل فرعی، جزئی و کوچک، شما را از مساله اصلی کشور باز دارد و در آن روز تاکید می کنند که خطر اصلی آمریکا است و همه فریاد خود را باید بر سر او بکشید و اختلافاتی که در جامعه است به هیچ وجه مجاز نیست.
رییس جمهوری افزود: امروز هم همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید دارند مساله اصلی کشور اقتصاد است و دشمن نیز با حربه تحریم، این عرصه را مورد تهاجم قرار داده است. امسال به نام اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل نامگذاری شده و لذا باید همه تلاش ما در مسیر رونق، عبور از رکود و ایجاد اشتغال برای جوانان متمرکز شده و به عنوان مساله اصلی مورد توجه قرار گیرد.
روحانی با تاکید بر این که «بسیج یک نیروی مردمی است و بسیج جناح و حزب نیست بلکه همه ملت ایران است»، یادآور شد: در قانون اساسی نیز در اصل 151 صراحتا اعلام می کند که باید امکانات آموزش نظامی برای همه مردم ایران به منظور دفاع فراهم شود.
وی افزود: اخیرا در سیاست های کلی انتخابات که رهبر معظم انقلاب ابلاغ کردند، تاکید شده که نیروهای مسلح نباید در این عرصه دخالت کنند و وظیفه بسیج و سایر نیروهای مسلح حمایت و دفاع از انقلاب، نظام اسلامی و تمامیت ارضی کشور است.
رییس جمهوری بسیج را به معنای الگوی وحدت ملی توصیف کرد و اظهارداشت: بسیج شامل همه جناح ها ، مذاهب و قومیت ها و همه ملت ایران است.
رییس جمهوری افزود: اگر دارای بسیج چند 10 میلیونی آماده باشیم هیچ کشوری جرات توطئه و طراحی آن، علیه ملت ایران را نخواهد داشت و اگر هم دچار اشتباه شود، پاسخ قاطعی را از سوی ملت با بازوان پرتوان بسیج چند ده میلیونی خواهد گرفت.
وی با یادآوری این که دولت وظیفه خود را حمایت از بسیج، نیروهای مسلح و حفظ وحدت ملی کشور می داند، ادامه داد: امروز شرایط کشور به گونه ای است که هم برای اقتصاد و هم اخلاق باید بیش از پیش تلاش کنیم وبسیج باید در صحنه اخلاق پیشگام و پیش قدم باشد و باید اخلاق اسلامی ، محمدی و علوی را در زندگی فردی و جمعی جامعه اسلامی ایران بیش از پیش متبلور سازیم.
رییس قوه مجریه خاطرنشان کرد: تقویت اخلاق، فرهنگ، اقتصاد، وحدت و انسجام ملی از اولویت های اساسی کشور است و باید این حوزه ها را هر چه بیشتر تقویت کنیم .
روحانی همچنین گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی اخیرشان بر اقتصاد مقاومتی و اهتمام بیشتر مردم به این حوزه و نیز علم و فناوری و وحدت تاکید داشتند و باید همین خط و مسیر را با وحدت، اتحاد و یکپارچگی طی کنیم تا شاهد ایرانی پررونق تر و آبادتر و ملتی مقاوم تر در برابر انواع توطئه های احتمالی باشیم.
 

جستجو
پیوند ها

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی رياست جمهوري اسلامي ايران