1395-11-16 18:29:54 اخبار ویژهپرینت
مولاوردي :
هیچ جای دنیا صدها تن کاندیدای ریاست جمهوری نمی‌شوند

«شهين دخت مولاوردي» ، با اشاره به اينكه بحث رجل سياسي پس از ابلاغ سياست‌هاي كلي انتخابات بالا گرفته، چون يكي از بندهاي اين سياست ها اشاره به تبيين مسأله «رجل سياسي» دارد، يادآور شد: بايد مؤلفه هاي رجل سياسي و مذهبي بودن مشخص شود.
 
وی افزود: تبيين موضوع «رجل سياسي و مذهبي» تنها اختصاص به زنان هم ندارد، چون ما در انتخابات مختلف ریاست جمهوری مي بينيم كه صدها نفر نام نویسی مي‌كنند، در حالي كه در هيچ كجاي دنيا به اين گونه نيست.
 
معاون رئيس جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه تصريح كرد: شايد هدف از ضرورت تبيين «رجل سياسي» براي اين بود كه دامنه ثبت نام ها محدود شود و مختص به افرادي شود با ويژگي هاي خاص تا هركسي به خود اجازه ندهد خودش را در قد و قواره رئيس جمهور كشور بزرگي مثل ايران ببيند و پا به عرصه انتخابات بگذارد.
 
مولاوردي با اشاره به سخنان سخنگوي شوراي نگهبان مبني بر اينكه كار تبيين موضوع «رجل سياسي» را شروع كرده ايم، گفت: با توجه به پيش زمينه اي كه در اين خصوص وجود دارد با اين سخنان، ذهن ها به سمت اين رفت كه مي‌ خواهند دوباره بررسي هایی را انجام دهند كه آيا زنان جز «رجل سياسي» هستند يا خير؟ در حالي كه هدف اين نبود؛ هرچند يكي از ابعاد آن همين موضوع باشد.
 
وي با اشاره به سخنان اعضاي شوراي نگهبان كه اعلام كرده بودند، زنان مي توانند در انتخابات ثبت نام كنند، تأكيد كرد: در ادوار مختلف هيچ گاه مانعي براي اين امر نبود. مسأله اينجاست كه هيچ یک از زنان به مرحله نهايي انتخابات يعني حضور به عنوان كانديداي اصلي نرسيدند. كمااينكه خيلي از آقايان هم نرسيدند.
 
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده یادآوری کرد: البته هيچ وقت هم مطرح نشد كه اين افراد به دليل زن بودن رد صلاحيت شده اند. در واقع همان بحث كلي رجل سياسي و مذهبي مطرح شد و زنان از اينكه به مرحله نهايي رقابت ها برسند محروم شدند.
 
مولاوردي در ادامه با بيان اينكه براي تبيين اين امر (موضوع رجل سیاسی) اختلاف نظر وجود دارد، به مذاكرات قانون اساسي اشاره كرد و گفت: در مذاكرات خبرگان قانون اساسي به اين دليل كه بعدها اين اختلاف نظر ها بوجود نيايد و اعمال سليقه ها بر قضيه حاكم نشود از عبارت «رجل سياسي» استفاده كردند و مثل قانون مربوط به قضاوت زن نبودن را شرط نكردند، كه البته مي توانستند اين كار را بكنند، اما با نظري كه آيت الله بهشتي داشته از واژه رجل استفاده كردند كه به زبان عربي به معني شخصيت سياسي و مذهبي به كار مي رود، نه شخص مرد.
 
وي در پايان خاطرنشان کرد: نظر اكثريت شوراي نگهبان در نهايت مشخص مي كند كه آيا زنان مي‌توانند در انتخابات شركت كنند يا خير. البته حركت هايي را دیديم و شايعاتي را هم در اين مورد شنيده ايم، اما بايد ببينيم كه چه پيش خواهد آمد؛ چون این موضوع قابل پيش بيني نيست.

جستجو
پیوند ها

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی رياست جمهوري اسلامي ايران