1396-02-11 17:05:41 اخبارپرینت
نویسنده حاذق در شورای شهر تهران

از میان همه اعضای شورای شهر تهران شاید کمتر کسی را بتوان یافت که تخصص مرتبط آکادمیک و فارغ از سیاست زدگی های خاص را داشته باشد. در این میان یکی از اعضای شورای شهر به تازگی کتابی را به رشته تحریر در آورده است که بی ارتباط با شغل و تخصص او نیست.

کتاب «سیری بر الگوهای نظام برنامه ریزی شهری» نوشته محمد سالاری از سوی انتشارات آوردگاه هنر و اندیشه به پیشخان کتابفروشی‌ها آمد.
 
محمد سالاری در کتاب «سیری بر الگوهای نظام برنامه ریزی شهری» به عنوان رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر، برنامه‌ریزی شهری را در دو سطح و ظهور نظام برنامه‌ریزی شهری را در پیوند با نظریه‌ها، دیدگاه‌ها و پارادایم‌های متکثر قرن 20 مورد ارزیابی و تجزیه و تحلیل قرار داده است.
 
وی در این اثر تلاش کرده از کم و کیف چگونگی پیدایش نظام برنامه‌ریزی شهری در ایران و نحوه بسط و گسترش آن به سایر شهرها و بویژه تهران بپردازد.
 
در بخش‌هایی از این کتاب آمده است: «گرچه از عمر برنامه‌ریزی شهری زمان زیادی نمی‌گذرد اما اهداف و روش‌های برنامه‌ریزی شهری طی چند دهه اخیر با رشد سریع شهرنشینی و توسعه شهرها به ویژه در تهران دچار تغییر و تحول زیادی شده است.»
 
بخش پایانی این کتاب به تحلیل و آسیب‌شناسی طرح جامع و طرح تفضیلی شهر تهران و بیان برخی دلایل و مصادیق عدم تحقق‌پذیری کامل مفاد و محتوای این طرح پرداخته است.
 
سالاری در این اثر تاکید داشته که از عمده دلایل عدم تحقق مفاد طرح تفضیلی شهر تهران تخلفات گسترده ساختمانی است که این امر از عدول گسترده از قوانین، ضوابط و مقررات حکایت دارد.
 
وی از جمله نویسندگان و محققان فعال در عرصه مدیریت و برنامه ریزی شهری است که ایده‌های جدیدی درباره طرح‌های توسعه شهری در این کتاب ارائه کرده است.
 
کتاب «سیری بر الگوهای نظام برنامه‌ریزی شهری» در مجموع، نظام برنامه‌ریزی شهری را با تاکید بر طرح‌های توسعه شهری مورد ارزیابی قرار داده و شامل 8 فصل و یک پیشگفتار است.
 
کتاب «سیری بر الگوهای نظام برنامه‌ریزی شهری» در 284 صفحه به قیمت 18 هزار تومان در دسترس علاقمندان و محققان رشته مدیریت و برنامه‌ریزی شهری و عامه مردم قرار گرفته است.

جستجو
پیوند ها

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی رياست جمهوري اسلامي ايران