1394-03-18 17:33:53 گزارشپرینت
اروپا در تدارک بازسازی روابط خود با ایران


 هیات های پارلمانی اروپایی این روزها در حال رفت و آمد به تهران هستند تا همکاری های دوجانبه را برای برطرف سازی موانع و نگرانی های مشترک گسترش دهند.
شانزدهم خرداد هیات پنج نفره ای از پارلمان اتحادیه اروپا به ریاست «المار بروک» رییس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا، به تهران آمد و با برخی مقام های بلندپایه جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد. قرار است هجدهم خردادماه نیز پنج عضو مجلس فرانسه به ایران بیایند و طی چهار روز بعدی درباره همگرایی های بیشتر میان تهران - پاریس گفت و گو کنند.
طی 2 سال گذشته، این دومین بار است که اعضای پارلمان اتحادیه اروپا به ایران می آیند.
پارلمان اروپا، نهاد رسمی قانونگذاری در اروپا است و به طور مشترک با شورای اتحادیه اروپایی به قانونگذاری و تصمیم گیری در اتحادیه اروپا می پردازد.
در سفر آذرماه 1392 ریاست هیات پارلمانی به «تاریا کولنبرگ» عضو حزب حاکم فنلاند و نماینده این کشور در پارلمان اتحادیه اروپا، سپرده شده بود تا پس از هفت سال (از آذرماه 1386) دوره تازه ای از روابط دوجانبه بنیان نهاده شود.
گرچه سفر پیشین به دلیل ناهماهنگی در برنامه ها، با حاشیه هایی همراه بود اما راه را برای سفر هیات های پارلمانی کشورهای دیگر اروپایی مانند انگلیس، ایتالیا، ایرلند و... گشود.
هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران نیز در راستای رویکردهای دیپلماتیک خود، اردیبهشت ماه امسال پس از هفت سال به «بروکسل» پایتخت بلژیک و مقر اتحادیه اروپا، رفت و افزون بر برگزاری نشست هایی با همتایان اروپایی خود، با «مارتین شولتز» رییس آلمانی پارلمان اروپا، المار بروک و... دیدار کرد. این هیات همچنین پس از سفر به لوکزامبورگ با برخی مقام های این کشور رایزنی هایی داشت.
به نظر می رسد رفت و آمد هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان اروپاییان در مجالس ملی کشورهای قاره سبز یا پارلمان اتحادیه اروپا که گستره بیشتری را دربرمی گیرد، زمینه همگرایی بیشتر برای گسترش روابط دوجانبه و چاره اندیشی برای رفع نگرانی های مشترک را فراهم می آورد.
چنانچه اروپا درباره نگرانی های امنیتی، اجتماعی و سیاسی خود در حوزه هایی مانند فعالیت گروه های تروریستی و امنیت انرژی به دنبال فریب دادن خود و دیگران نباشد، باید به راهبردهای برهم زننده تعادل در خاورمیانه پایان دهد و به بازتعریف و بازتعامل با تهران روی آورد.
 
در این راه، دیپلماسی پارلمانی توانایی اعتمادسازی، کاهش اختلاف ها و در یک کلام بازتعامل را به شرط در نظر گرفتن ملاحظات و چارچوب های یکدیگر و احترام به خواسته های طرف مقابل دارد / منبع ایرنا.

جستجو
پیوند ها

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی رياست جمهوري اسلامي ايران