زمان ثبت : 1396-02-18 19:06:29

چرا باید به روحانی رای داد؟

نجفقلی حبیبی
استاد دانشگاه
چرا به روحانی رای می‌دهم؟


از بین نامزدهای ریاست جمهوری که در این دوره موجود هستند اصلح آنان آقای روحانی است و باید برای رشد و توسعه کشور از ایشان حمایت کرد. آقای روحانی طی چهار سال گذشته که ریاست جمهوری و دستگاه اجرا کننده قانون اساسی را عهده‌دار بوده است، به‌رغم تمام مشکلات و موانعی که در کشور وجود داشت توانست با مقاومت دربرابر این ناهنجاری‌ها و مصائب بسیاری از راه‌ها و مسیرهای پیش روی کشور را هموار کند و بسیاری از موانع پیشرفت جمهوری اسلامی را برطرف کند. در واقع دولت یازدهم همان طور که آقای روحانی در ابتدای کار «تدبیر و امید» نامگذاری کرد، با یک مشی و روند مدبرانه و عقلانی به مرور و آرام آرام مشکلات کشور چه در عرصه داخلی و چه در عرصه خارجی و بین‌المللی از جمله مذاکرات هسته‌ای با گروه 1+5 را حل کند. البته ممکن است این روند آرام با انتقاداتی مواجه باشد که یک دلیل آن به جا به جایی دولت در وزارت خانه و نهاد ریاست جمهوری مربوط است و طبق سنوات گذشته این جا به جایی‌ها معمولا با یک اتلاف زمانی همراه است. البته دولت یازدهم در این خصوص به خوبی توانست به ابعاد و گستره دولت سر و سامان دهد و خیلی سریع با انتخاب مدیران، معاونان و وزرا بر حوزه اختیارات و وظایف دولت مسلط شود. 
حال آنکه چرا باید از دولت روحانی مجددا حمایت کنیم و به او در انتخابات رای بدهیم منوط بر چند دلیل عمده و مهم است. اول آنکه دولت روحانی را باید حمایت کرد چون آقای روحانی طی چهار سال گذشته توانسته است بر زیر و بر کشور تسلط پیدا کند. در این مدت مشکلات واقعی و کاذب کشور برای دولت شناسایی شده است. آقای روحانی بهتر از هر کدام از نامزدهای انتخاباتی می‌داند که باید در چه عرصه ورود کند و کدام عامل باعث فلان مشکل است. این در حالی است که هرکسی جز آقای روحانی باید دوباره تمامی این مسیر طی شده را دوباره بپیماد که چنین مساله دقیقا باعث از بین رفتن زمان و هزینه‌های مالی دوباره برای کشور می‌شود. 
دوم آنکه آقای روحانی طی چهار سال گذشته بخشی از مطالبات مردمی را در عرصه‌های مختلف حل کرده است و بخشی دیگر از این مطالبات یا نیمه کاره باقی مانده‌اند و هنوز شروع نشده است. دولت روحانی در این چهار سال دوم می‌تواند با یک اولویت بندی دقیق برنامه‌های ناقص یا معوقه را دنبال کند. این در حالی است که هرکسی جز آقای روحانی یا مسیر پیموده شده را نمی‌داند یا اولویت بندی ویژه‌ای برای حل این مسائل ندارد و در نهایت این امکان وجود دارد که اگر هم اولویت بندی را بداند و هم مسیر پیموده شده را تشخیص دهد، آن مجموعه اقدامات دولت را اصلا قبول نداشته باشد و بخواهد دنبال راه حل دیگری باشد که این برای کشور هزینه بردار است. 
سوم آنکه آقای روحانی طی چهار سال گذشته یک مشی و روندی را پیش گرفته است که با مطالبات مردمی تطابق دارد. آقای روحانی یک مجموعه عملکرد و کارنامه قابل قبولی از خود بر جای گذاشته است و همین صداقت او با مردم و تعهد او دلیل محکمی برای حمایت دوباره از او و دولتش است. 
چهارم آنکه سایر نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری به جز آقای اسحاق جهانگیری، سابقه بلندی در امور اجرایی کلان نداشته‌اند و بر همین اساس نمی‌توان پیش‌بینی دقیق و روشنی برای دولت آنان در آینده داشت. در واقع اگر ما این فرض محال را در نظر بگیریم که تمام برنامه‌ها و شعارهای انتخاباتی آنان اجرایی خواهد شد که البته هیچ کارشناسی چنین ادعایی را تایید نمی‌کند، باز هم به این نکته خواهیم رسید که آنان به سبب عدم آشنایی و اشراف مدیریتی و اطلاعاتی به مسائل کشور نمی‌توانند عملکردی بهتر از روحانی در چهار سال پیش رو داشته باشند.